Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

ABD Tahvil Getirileri Yüzde 5 Seviyesine Çıkabilir

K2 Asset Management Araştırma Direktörü George Boubouras, 10 yıllık ABD tahvil getirilerinin yeniden yüzde 5 veya daha yüksek seviyelere çıkabileceğini öngördü. Franklin Templeton Sabit Getiri CIO’su Sonal Desai ise 10 yıllık tahvil getirisinin yüzde 5,25’te tepe yapabileceği görüşünde. UBS Global Wealth Management’ın Amerika Kıtası baş yatırım sorumlusu Solita Marcelli’ye göre ise UBS 10 yıllık ABD tahvil getirisinin gelecek yılın haziran ayına kadar yüzde 3,5’e düşmesini bekliyor.

Yayın Tarihi: 03.11.2023 10:27
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

ABD Tahvil Getirileri Yüzde 5 Seviyesine Çıkabilir

K2 Asset Management Araştırma Direktörü George Boubouras, Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması nedeniyle 10 yıllık ABD tahvil getirilerinin yeniden yüzde 5 veya daha yüksek seviyelere çıkabileceğini öngördü.

“Piyasalar üç faktör nedeniyle bu seviyeyi tekrar test edebilir: ABD ekonomisinin dayanıklılığı, daha fazla tahvil ihracı ile miktarsal sıkılaşmanın artması ve enflasyon görünümü” diyen Boubouras, “Riskli varlıklar, getirilerdeki son düşüşten sonra şu anda cazip görünüyor, ancak daha uzun vadeli faiz oranları ortamı hala piyasaların ana teması” değerlendirmesinde bulundu.

Franklin Templeton Sabit Getiri CIO’su Sonal Desai ise 10 yıllık tahvil getirisinin yüzde 5,25’te tepe yapabileceği görüşünde.

Kurum bir satış olduğunda tahvil pozisyonunu artırmak için fırsatlar aradığını söyledi. “İnsanların yüzde 5 fırsatını kaçırdıkları için üzülmemeleri gerektiğini düşünüyorum çünkü tekrar bundan da yüksek seviyeler göreceğimizi düşünüyorum” diyen Desai, “Aynı zamanda volatilite eninde sonunda arkamızda kalacak, dolayısıyla satışta alıma geçme fırsatını kullanacağız” dedi.

UBS Global Wealth Management’ın Amerika Kıtası baş yatırım sorumlusu Solita Marcelli’ye göre ise Fed dikkatini faiz artışlarından faiz indirimlerine kaydırırken, UBS 10 yıllık ABD tahvil getirisinin gelecek yılın haziran ayına kadar yüzde 3,5’e düşmesini bekliyor.