Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Almanya Ekonomisi Temmuz-Eylül Döneminde Daraldı

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) verilerine göre ekonomi Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0,1 daraldı. Hanehalkı harcamalarındaki düşüş, daralmada etkili oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini yüzde 0,2 daralmaydı. Almanya ekonomisi önceki çeyrekte yüzde 0,1 büyüme kaydetmişti. Açıklanan veri, geçen sene yaşanan enerji kaynaklı olarak resesyona giren ekonominin toparlanmakta zorlandığını gösteriyor. IMF, bu yıl büyük ekonomilerden sadece Almanya'nın daralmasını öngörüyor. Tüm dünyada yüksek faiz oranları, ekonomisi büyük oranda sanayiye bağlı olan Almanya'da bu ürünlere olan talebi düşürüyor. Hizmet sektörü daha iyi performans gösterse de S&P Global verileri, burada da yavaşlama olduğuna işaret ediyor. Verilere göre özel sektör aktivitesi 4. çeyreğe girerken daralmayı sürdürdü. Almanya'nın önde gelen kimyasal madde üreticilerinden Lanxess Grubu ay işgücünü yüzde 7 oranında azaltacağını duyurmuştu. Enflasyondaki soğuma ve artan ücretlerin tüketim kaynaklı top

Yayın Tarihi: 30.10.2023 14:32
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Almanya Ekonomisi Temmuz-Eylül Döneminde Daraldı

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre ekonomi Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0,1 daraldı.

Hanehalkı harcamalarındaki düşüş, daralmada etkili oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini yüzde 0,2 daralmaydı. Almanya ekonomisi önceki çeyrekte yüzde 0,1 büyüme kaydetmişti. Açıklanan veri, geçen sene yaşanan enerji kaynaklı olarak resesyona giren ekonominin toparlanmakta zorlandığını gösteriyor.

IMF, bu yıl büyük ekonomilerden sadece Almanya'nın daralmasını öngörüyor. Tüm dünyada yüksek faiz oranları, ekonomisi büyük oranda sanayiye bağlı olan Almanya'da bu ürünlere olan talebi düşürüyor. Hizmet sektörü daha iyi performans gösterse de S&P Global verileri, burada da yavaşlama olduğuna işaret ediyor.

Verilere göre özel sektör aktivitesi 4. çeyreğe girerken daralmayı sürdürdü. Almanya'nın önde gelen kimyasal madde üreticilerinden Lanxess Grubu ay işgücünü yüzde 7 oranında azaltacağını duyurmuştu. Enflasyondaki soğuma ve artan ücretlerin tüketim kaynaklı toparlanmayı tetiklemesi bekleniyor. Bloomberg anketine katılan analistler, ekonominin 2024'te yüzde 0,5 büyümesini öngörüyor. Almanya 2022'nin son çeyreğinde yüzde 0,5, 2023'ün ilk çeyreğinde yüzde 0,3 daralmış, ekonomi böylece resesyona girmişti.

Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre GSYH düzeltilmiş rakamlarla bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında düştü.

Alman ekonomisinin üçüncü çeyrekte %0,2-0,3 oranında daraldığı tahmin ediliyordu. Üçüncü çeyrekte GSYH yıllık bazda yüzde 0,3 küçüldü. Beklenti yüzde 0,7 daralma olacağı yönündeydi.