Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Balığın Taze Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Balığın taze olup olmadığını anlamak için su testi, göz testi, et testi, solungaç testi, deri ve koku testi, parmak izi testi gibi yöntemler kullanabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 18:01
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Balığın Taze Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Balığın Taze Olup Olmadığını Anlamak İçin Yöntemler

Balığın içerisinde insan vücudu için gerekli olan en az 13 vitamin bulunur. Vitamin ve protein zengini bu besinin vücuda olan faydaları oldukça fazla. Kış aylarında çok çeşitli olan ve sevilerek tüketilen balık, yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili bir rol oynar.

Salgın hastalıkların yaygın olduğu bu dönemde öncelikle tükettiğimiz yiyeceklere çok dikkat etmeliyiz. Enfeksiyon hastalıklarından korunmak veya hastalığı azaltmak için sağlığı iyileştiren besinlere öncelik verilmesi gerekiyor. Kış aylarında tüketimi yaygın olan sağlıklı besinlerden biri de balık. Prof. Dr. Canan Karatay, hafızayı güçlendirmek ve sağlığı korumak için mutlaka balık tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak satın aldığımız balıkların taze olması şart. Bayat balık tüketimi birçok kişide gıda zehirlenmelerine, tedavi edilmediği takdirde ise ölümlere neden olabilir.

Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Çoğu zaman aldığımız balıkların taze veya bayat olup olmadığını anlayamıyoruz. Ancak bu durum ihtimale bırakılarak değerlendirilecek kadar normal değildir. Bu nedenle balıkları pişirmeden önce tazeliğine emin olunması gerekiyor. Bayat olduğunda ciddi problemlere neden olabilen balığı mutlaka kontrol etmelisiniz.

1. Su Testi

Balığın taze olduğunu anlamak için derin bir kaba su doldurup içine koyabilirsiniz. Taze balık, suya bırakıldığında dibe çökecektir. Bayat balığın ise su üzerinde kalarak ağzı açılmaya başlar.

2. Göz Testi

Balığın tazeliğini gözlerinden anlayabilirsiniz. Gözlerden anlaşılma ihtimali kulağa tuhaf gelse de canlı ve saydam göründüğünde balığın taze olduğuna işaret eder. Balık gözlerinin canlı bakması, taze olduğunu kanıtlayacaktır. Buna ek olarak gözbebekleri de dışa dönük olmalı.

3. Et Testi

Tüketilecek balığın taze olup olmadığı konusunda çeşitli şüpheleriniz varsa balık etinden bunu fark edebilirsiniz. Taze balığın eti sert olmalı, karın bölgesinde şişlik olmamalı. Balığı satın almadan önce görüntüsünden de bayat olup olmadığını çözümleyebilirsiniz.

4. Solungaç Testi

Balıkların solungaçları kırmızı renkli ve nemli bir görüntüye sahip olmalıdır. Ancak bayatsa kırmızı renk çok koyulaşmış olabilir.

5. Deri ve Koku Testi

Taze balığın derisi, pulları parlak görünmeli. Taze balıkta deniz kokusu varken bayat balıkta amonyak kokusunu andıran bir koku yayılabilir. Aynı zamanda bayat balıkların göz kısmında belirgin bir donukluk, mat görüntü mevcuttur.

6. Parmak İzi Testi

Eğer balık içiğ haldeyken bastırdığınızda parmak izi kalıyorsa ve yumuşamalar başladıysa bu durum balığın bayat olduğunun habercisidir.

Prof. Dr. Canan Karatay'ın taze balığı anlamak için önerilerinden aldığınız balıkları kontrol ederek faydalanabilirsiniz. Balıklar tazelik belirtileri taşımıyorsa, yine tüketmemekte fayda var.