Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Bu yatırım aracından vazgeçen hata yapar! Ünlü ekonomist dev kazanç kapısını araladı

Elinde birikmiş parası olanların yakından izlediği her yaptığı açıklamayı dört gözle beklediği ünlü ekonomist Hatice Kolçak'tan yeni yatırım tüyoları verdi. İşte detaylar…

Yayın Tarihi: 14.05.2024 12:04
Güncelleme Tarihi: 14.05.2024 12:04

Bu yatırım aracından vazgeçen hata yapar! Ünlü ekonomist dev kazanç kapısını araladı

Yatırımcının yol izlemesine yardım eden uzman isim Hatice Kolçak yatırımı yapmak isteyen vatandaşa seslendi. Detaylar haberimizde…

işçi

HATİCE KOLÇAK: SAKIN VAZGEÇMEYİN BÜYÜK KAZANÇ GETİRECEK

Yatırım uzmanı Hatice Kolçak birçok yatırım aracına ilişkin eleştirel değerlendirmelerde bulundu. Detaylar burada...

Birçok yatırımcı, varlıklarının değerini artırmak için çeşitli yatırım seçeneklerine abone olabilir; bu seçenekler arasında yatırım fonları da yer almaktadır.

Son dönemde yatırım fonlarına ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Resmî Gazete'de yayımlanan basın açıklamasına göre yatırım fonlarının vergiden muaf olacağı açıklandı. Bu durum yatırım fonlarına bir teşvik ve fayda olarak değerlendirilebilir.

YÜZDE 7,5'LİK YENİ ORAN

Bu duyuru ile daha önce %0 olan stopaj oranı 31 Temmuz'a kadar %7,5'e ayarlandı. Önceki muafiyet döneminde bu oran yüzde 10 iken şimdi yüzde 7,5 olarak güncellendi. Söz konusu değişiklik, Türk lirası cinsinden para piyasası borçlanma araçlarını, döviz dışı kıymetli madenleri, miras fonlarını ve sepet fonlarını kapsıyor. Bu güncelleme yatırımcılar açısından önemli bir vergi değişikliği olarak değerlendirilebilir.

HATİCE KOLÇAK AÇIKLADI

Vergi muafiyeti kararının ardından ünlü ekonomist Hatice Kolçak, yatırım fonlarına yönelik vergi muafiyetiyle ilgili önemli bir konuya dikkat çekti. Kolçak, yeni düzenlemelerin hisse senedi içeren yatırım fonları için geçerli olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Borsa İstanbul hissesine sahip yatırım fonları vergi muafiyetinden yararlanacak.” Bu açıklama yatırımcılar ve ekonomi uzmanları için önemli bir bilgi olarak değerlendirilebilir.

YATIRIM FONLARI ÜZERİNE

Yatırım fonu, bireylerin birikimlerini çeşitli yatırım araçlarına yönlendirmek amacıyla oluşturduğu ve profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilen kolektif bir yatırım mekanizmasıdır.

Hisse senetlerine, devlet tahvillerine, altın gibi çeşitli madenlere ve çeşitli finansal araçlara dengeli bir yatırım yapılabilir. Bu fonlar yatırımcılara birçok sektörde yatırım yapma olanağı sunmaktadır. Yatırım fonları, yatırımcılara sermayelerinin tutarı ne olursa olsun finansal piyasalarda uzmanlaşmış profesyoneller tarafından yönetilmesine olanak sağlar.

Bu, yatırımcıların piyasa uzmanlarının deneyim ve bilgisinden faydalanmasına olanak tanır.

BÜYÜK KAZANÇ GETİRECEK

Yatırım fonları, yatırımcılara tek başlarına yapamayacakları çeşitli yatırımlar sunarak riski en aza indirirken, potansiyel getiriyi de en üst düzeye çıkarır.

Farklı varlık sınıflarına ve sektörlere yayılmış yatırımlar, portföy riskini dengeleyerek potansiyel kayıpları en aza indirir. Ekstra gelir elde etmek için çok önemli bir araçtır.

UYARI: BU HABER YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR