Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Dikkat! Kredi Kartı Kullananlardan Para Kesilecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz oranlarını 500 baz puan artırma kararı aldı. Bu kararın ardından, kredi kartıyla yapılan alışverişlerde uygulanan faiz oranı yüzde 3.71'e yükselecek. Uzmanlar, bu yüksek faiz oranlarının, geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar için hayatı daha da zorlaştıracağı konusunda uyarılarda bulunuyor. Ancak, 1 Kasım tarihinden itibaren yürürlüğe girecek faizlerden kaçınmanın tek bir yolu bulunuyor. Kredi kartı limitlerine bağlı olarak değişen bir durum olsa da, her ayın sonunda yapılan harcamaların ekstre kesim tarihinden itibaren 10 gün içinde tamamen ödenmesi, vatandaşları herhangi bir faiz ücreti ödemekten kurtaracaktır. Türkiye'de ekonomik koşulların kötüye gitmesi ve artan fiyatlar, birçok kişinin kredi kartı borçlarını tamamen ödeme konusunu zorlaştırıyor. Bu nedenle, ekonomistler, kredi kartı limitlerini sonuna kadar kullanmayan vatandaşlara, bankalarıyla iletişime geçip limitlerini düşürmelerini öneriyor.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 15:35
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Dikkat! Kredi Kartı Kullananlardan Para Kesilecek

Dikkat! Kredi kartı kullanan herkesten bu para kesilecek!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz oranlarını 500 baz puan artırma kararı aldı. Bu kararın ardından, kredi kartıyla yapılan alışverişlerde uygulanan faiz oranı yüzde 3.71'e yükselecek. Ayrıca, kredili mevduat hesabı ve nakit avans işlemleri için uygulanan faiz oranı da yüzde 4.47'ye çıkacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında ardışık olarak faiz artırımına gitmişti.

Bu artışlar sonucunda, kredi kartı akdi faizleri Haziran ayının ilk haftalarında yüzde 1.36'dan kısa süre içinde yüzde 3.71'e yükseldi.

TÜM KARTLAR İÇİN GEÇERLİ

Uzmanlar, bu yüksek faiz oranlarının, geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar için hayatı daha da zorlaştıracağı konusunda uyarılarda bulunuyor. Ancak, 1 Kasım tarihinden itibaren yürürlüğe girecek faizlerden kaçınmanın tek bir yolu bulunuyor.

Kredi kartı limitlerine bağlı olarak değişen bir durum olsa da, her ayın sonunda yapılan harcamaların ekstre kesim tarihinden itibaren 10 gün içinde tamamen ödenmesi, vatandaşları herhangi bir faiz ücreti ödemekten kurtaracaktır. Bu, kredi kartı kullanıcıları için önemli bir hatırlatma ve mali yükü hafifletme fırsatı sunuyor.

HEMEN BANKANIZI ARAYIN VE BUNU YAPIN

Türkiye'de ekonomik koşulların kötüye gitmesi ve artan fiyatlar, birçok kişinin kredi kartı borçlarını tamamen ödeme konusunu zorlaştırıyor. Bu nedenle, ekonomistler, kredi kartı limitlerini sonuna kadar kullanmayan vatandaşlara, bankalarıyla iletişime geçip limitlerini düşürmelerini öneriyor.

Beklenmeyen ek harcamaların ortaya çıkabileceği ve kredi kartlarına başvurmanın, kişiyi borç sarmalına sokabileceği bir dönemde, kredi kartı limitlerini kontrol altına almak önemli. Özellikle mevcut limiti 25 bin liranın üzerinde olan kartlar için, aylık minimum ödeme tutarı yüzde 40 olarak belirlenirken, daha düşük limitlere sahip kartlar için asgari ödeme oranı yüzde 20 olarak devam ediyor. Bu adım, borç yükünü hafifletme açısından önemli.