Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Emekli Maaşı Artışı Bekleyenlere Kötü Haber: 7.500 TL Maaş Alanlara Artış Yapılmayacak

Birçok emekli, beklediği ikramiyelerin ödenmesi konusunda heyecanla beklerken, SGK uzmanı Ali Tezel'in dikkat çeken açıklamaları gündeme geldi. Emekli maaşı artışı bekleyenlere kötü verildi. Eğer o yasa değişmezse, 7.500 TL maaş alanlara artış yapılmayacak. Uzman isim milyonlarca emekliyi uyarıyor. Peki, emekli ikramiyeleri ne zaman ödenecek? Emekli maaşlarında ne kadar bir artış bekleniyor?

Yayın Tarihi: 03.11.2023 14:45
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Emekli Maaşı Artışı Bekleyenlere Kötü Haber: 7.500 TL Maaş Alanlara Artış Yapılmayacak

Birçok emekli, beklediği ikramiyelerin ödenmesi konusunda heyecanla beklerken, SGK uzmanı Ali Tezel'in dikkat çeken açıklamaları gündeme geldi.

Emekli maaşı artışı bekleyenlere kötü verildi. Eğer o yasa değişmezse, 7.500 TL maaş alanlara artış yapılmayacak. Uzman isim milyonlarca emekliyi uyarıyor. Peki, emekli ikramiyeleri ne zaman ödenecek? Emekli maaşlarında ne kadar bir artış bekleniyor? CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜJDEYİ VERDİ Cumhurbaşkanı Erdoğan; emeklilere Kabine Toplantısı'nın ardından 5 bin TL'lik Cumhuriyet ikramiyesini müjdelemişti. Erdoğan; "Bilhassa emeklilerimizin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyorum. Bunun için bakanlarımıza yeni hazırlıklar yapmaları noktasında gerekli talimatları vermiştim. Kabine toplantımızda yaptığımız kapsamlı değerlendirmelerin ardından emeklilerimizi rahatlatacak yeni bir karar aldık. Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık. Hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında bırakıyoruz. Bütçemize toplam maliyeti 61 milyar lirayı geçen bu ödemeler kasım ayının ilk yarısı itibariyle emeklilerimizin hesabına yatırılmış olacaktır. Yılbaşında emeklilerin durumunu tekrar gözden geçirecek, inşallah o zaman da her türlü fedakarlığı sergileyeceğiz.12,2 milyon emeklimizi doğrudan etkileyen, aldığımız bu kararın hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullanmıştı. UZMAN İSİMDEN UYARI: HEMEN KONTROL EDİN Emekli ikramiyelerinin 15 Kasım itibarıyla banka hesaplarına aktarılması öngörülürken, SGK uzmanı Ali Tezel'den ardı ardına önemli açıklamalar geldi. Tezel, 5 bin lira ikramiye alacak olan kişileri belirlerken, aynı zamanda 7500 lira emekli maaşı alan vatandaşlara olumsuz bir bilgi de iletti. İşte uzman ismin açıklaması: "Emekliye 5000 lira kanunu çıktı. 1-SGDP'li çalışana yok. 2-5335/30 gereğince emekli aylığı kesilmeden kamuda çalışanlara yok 3-Nereden emekli olursa olsun vergi mükellefi olanlara (bakkal, kuruyemişçi) LTD ŞTİ ortaklarına, anonim şirketlerin hem ortak hem de YK üyesi olanlarına yok. "O YASA DEĞİŞTİRİLMEZSE O KİŞİLERE ZAM YOK" 5000 lira emekli ikramiyesini cumhurbaşkanımız ve yardımcısı ile bakanlar da alabilecekler. Şu an 7500 TL olan SSK-Bağ-Kur taban aylığı yeni bir yasa ile değiştirilmezse 2024 ocak ayında onlara yine artış yapılmayıp 7500 almaya devam edecekler. Ziraat odalarına kayıtlı olan emeklilere de 5000 lira ikramiye yok."