Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

En Çok Aldatan Meslekler Belli Oldu! İlk Sıradakine Şaşıracaksınız

Yapılan araştırmalara göre bazı mesleklerin aldatma ve yalan söyleme oranı çok yüksek. İş yerinde en çok aldatan meslek gruplarından biri satış sektöründe çalışanlar. İkinci sırada ise akademisyenler yer alıyor. Araştırmaya göre, insanlar en çok iş yerinde eşlerini aldatıyor.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 16:03
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

En Çok Aldatan Meslekler Belli Oldu! İlk Sıradakine Şaşıracaksınız

Yapılan araştırmalara göre bazı mesleklerin aldatma ve yalan söyleme oranı çok yüksek.

Yeni bir araştırma, aldatmaya en yatkın meslekleri ortaya çıkardı. Araştırmaya göre her beş çalışandan biri eşine sadık değil. Araştırmada, hangi meslek gruplarının eşlerini daha sık aldattıkları da ortaya çıktı.

Ekim 2023’te yapılan bir araştırmaya göre; insanlar en çok iş yerinde eşlerini aldatıyor. Yapılan çalışmada ilişkilerin yüzde 85’inin işte gerçekleştiği ortaya çıkarken her beş çalışandan biri eşine sadakatsiz.

Özellikle profesyonel bir ortam olmasına rağmen iş yerlerinde aldatma hikayelerinin sıklığının nedeni olarak, günlük stresten kurtulmak istemek görülüyor.

Araştırmada, “Herkesin kendini en iyi şekilde sergilediği, birlikte öğle yemeği yediği ve düzenli kahve molaları verdiği bir yer olan iş yeri, inkar edilemez bir şekilde ilişkilerin gelişmesi için verimli bir zemin görevi görüyor” deniliyor.

Yapılan ankete göre; fiziksel ilişkilerin yanı sıra duygusal ilişkiler de oldukça yaygın; bu da insanların işlerinin yoğunluğunu ve zorluklarını anlayan meslektaşlarına ilgi duyduğunu gösteriyor.

EN ÇOK ALDATANLAR…

Araştırmacılar, “Satış sektöründe çalışan kişiler, iş yerinde ilişki yaşadıklarını kabul eden yüzde 14,5’lik çarpıcı bir oranla en çok aldatanlar arasında yer alıyor. Genellikle düzensiz çalışma saatleri ve çok sayıda düzenlenen etkinlik sadakatsizliğin ana üreme alanı olarak ön planda” dedi.

İş yerinde en çok aldatan meslek gruplarından biri de yüzde 13,7 oranla akademisyenler çıktı. Profesörler, öğretmenler ve okutmanlar… Üçüncü sırada da sağlık çalışanları yer aldı.

Araştırmacılar, “Uzun ve öngörülemeyen çalışma saatleri, gece acil vardiyaları ve aşırı stres nedeniyle sıkıntı çeken sağlık profesyonelleri, aynı alanda çalışan ve onların günlük mücadelelerini anlayan biriyle teselli arayabilir” dedi.

Aldatma konusunda öne çıkan meslek grupları şu şekilde sıralandı:

  • Satış
  • Öğretmen, akademisyen
  • Sağlık hizmeti
  • Taşımacılık ve lojistik
  • Etkinlik yönetimi
  • Mühendislik ve imalat
  • İnşaat
  • Muhasebe, bankacılık ve finans
  • IT (Bilişim Teknoloji)
  • Silahlı kuvvetler