Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Evde Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Sürekli kullanılan çaydanlık bir süre sonra kireçlenebilir. Kireçli çaydanlığınızı temizlemek için kimyasal ürünlerle yerine evde bulunan malzemelerinizi kullanabilirsiniz. Kireçli çaydanlığınızı temizleyerek ve parlatacak basit yöntemleri bu listemizde bulabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 15:53
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Evde Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Sürekli kullanılan çaydanlık bir süre sonra kireçlenebilir.

Kireçli çaydanlığınızı temizlemek için kimyasal ürünlerle yerine evde bulunan malzemelerinizi kullanabilirsiniz. Kireçli çaydanlığınızı temizleyerek ve parlatacak basit yöntemleri bu listemizde bulabilirsiniz.

Sirke kullanarak temizleme:

Sirke ev temizliğinde çok sık kullanılır. Kireçlenen çaydanlığınız için de sirke kullanabilirsiniz. Kireçli çaydanlığınızın içine 1 çay kaşığı sirkeyi koyun. Ardından 1 yemek kaşığı, eğer kireçlenme çoksa 2 yemek kaşığı sofra tuzunu sirkenin üzerine ekleyin. 10-15 dakika bu karışımı bekletin. Daha sonra çaydanlığınızı güzelce durulayın.

Limon tuzu kullanarak temizleme:

Kireçli çaydanlık nasıl temizlenir? sorusuna yanıt arıyorsanız bunun için limon tuzu kullanabilirsiniz. Kireçlenme sorunu yaşadığınız çaydanlığın ya da demliğin dibini kapatacak şekilde limon tuzu ekleyin. Daha sonra limon tuzunun içerisinde su ekleyin. Çaydanlığın yarısını su ile doldurun. 20-25 dakika kaynattıktan sonra çaydanlığı soğuk su ile durulayın.

Karbonat ve limon kullanarak temizleme:

Kireçlenen çaydanlığınızı karbonat ve limon kullanarak temizleyebilirsiniz. Kireçli suların olduğu şehirlerde her evde bolca karbonat yer alır. Karbonat ise çaydanlık içinde oluşan kireç problemini ortadan kaldırmada etkilidir. Limon da parlatıcı özelliği sayesinde çaydanlığınızın parlak olmasına yardımcı olur. Temizlemek istediğiniz çaydanlık içine, 1 paket karbonat dökün ve 1 adet limonu da birkaç parçaya keserek karbonatın üzerine atın. Çaydanlığınızın yarısını su ile doldurun. Çaydanlığı kısık ateşte kaynatın.

Patates kabuğu kullanarak temizleme:

Patates kabuğunu çaydanlığınızdaki kireci çözmek ve parlatmak için kullanabilirsiniz. Patatesi soyun ve kabuklarını çaydanlığın içerisine koyun. Patates kabuklarının üzerini geçecek şekilde sıcak su ilave edin ve 15 dakika kadar kaynamasını sağlayın. Daha sonra patates kabuklarını süzüp atın ve çaydanlığınızı durulayın. Su azalana kadar kaynatmaya devam edin ve sonrasında durulayın.