Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Gaz Giderici Bitki Çayları

Papatya, Earl Grey Çayı, Nane Çayı, Karahindiba Çayı, Rezene Çayı, Tarçın Çayı ve Kekik Çayı gibi bitkisel çaylar gaz giderici özelliklere sahiptir ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 12:43
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Gaz Giderici Bitki Çayları

Papatya

Papatya neredeyse her markette bulunması çok kolay olan gaz giderici çaylardan biridir. 2022'de yapılan bir inceleme, papatyanın güçlü anti-inflamatuar özelliği sayesinde sindirim bozukluklarında tedavi edici olduğunu ve şişkinlik gibi karın şikayetlerinin tedavisinde etkinliğini gösterdi.

Earl Grey Çayı

Soğuk bir öğleden sonra bir fincan Earl Grey çayı kadar rahatlatıcı çok az şey vardır. Kendine özgü tadı ve aromasını sağlamanın ötesinde, Earl Grey'in kendine özgü bergamot yağı içeriği, güçlü bir gaz giderici görevi gördüğü için şişkinliğin hafifletilmesine de yardımcı olabilir.

Nane Çayı

Nane yağı, özü veya yaprakları şişkinlikle mücadeleye de yardımcı olabilir. 2019 tarihli bir araştırma nanenin, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ile ilişkili hem semptomlar hem de ağrı için etkili bir tedavi seçeneği olduğu bulunmuştur. Ayrıca, 2020'de yapılan bir başka çalışma, nanenin kolonoskopi prosedürleri sırasında kolonu rahatlattığını buldu.

Karahindiba Çayı

Bir başka etkili sindirim acısı olan karahindiba kökü çayı şişkinliği gidermek için mükemmel bir seçenektir. 2022'de yapılan bir araştırma, bu bitkinin tüm gastrointestinal sistem boyunca iltihaplanmayı hafifletmede etkili olduğunu buldu.

Rezene Çayı

Rezene yemek pişirmede popüler bir sebze olsa da, aynı zamanda şişkinlik önleyici gücü ile faydalı bir gaz giderici olduğu da kanıtlanmıştır. Bu aromatik sebze, onlarca yıldır şişkinlik gibi bağırsak şikayetleri için her derde deva olarak kullanılıyor.

Tarçın Çayı

Dikkat edilmesi gereken bir diğer gaz giderici ise muhtemelen kilerinizde zaten bulunan tarçındır. Şişkinliği gidermek için hızlı, ev yapımı tarçın çayı yapabilirsiniz. Tarçını bu listedeki diğer bitkilerden bir veya ikisiyle de karıştırırsanız faydaları daha da artacaktır.

Kekik Çayı

Kekik, gaz giderici özelliklere sahip, sindirim sistemindeki kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olan, bulunması kolay şişkinlik önleyici çay bileşenidir. Zor durumdaysanız, bir bardak sıcak suya biraz taze kekik dalları veya hatta kurutulmuş kekik ekleyin ve rahatlamak için yudumlayın.