Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Gözlerinde Bu Belirtiler Varsa Dikkat Edin! Ani Ölüme Bile Yol Açabiliyor...

Gözlerimizde meydana gelen bazı belirtiler ciddi rahatsızlıklara yol açabilir ve hatta ani ölüme bile neden olabilir. Özellikle inme belirtisi gözlerde görülebilir ve erken müdahale önemlidir. Göz felci olan kişilerde ise sabahları ağrısız uyandıklarında bir gözlerinde görme kaybı olduğunu fark edebilirler. Gözlerde herhangi bir farklılık olduğunda uzmana başvurmak önemlidir.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 21:30
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Gözlerinde Bu Belirtiler Varsa Dikkat Edin! Ani Ölüme Bile Yol Açabiliyor...

Gözlerinde Bu Belirtiler Varsa Dikkat Edin! Ani Ölüme Bile Yol Açabiliyor…

Görme bozukluğu, ani körlük ve dahası… Organlarımız arasında en hassas olanlardan biri de gözlerimizdir. Ufak bir mikrop kapması sonucunda bile ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Özellikle de gözlerinizde bu belirtiler varsa dikkat edin! Ani ölüme bile yol açabiliyor… Görme bozukluğu, ani körlük ve dahası… Vücudumuzda meydana gelen bazı değişiklikler aslında bize ortada bir sorun olduğunu anlatamaya çalışmaktadır. Uzmanlar ise bu konuya oldukça önem vermekte ve vücudunuzda hissettiğiniz herhangi bir değişiklik olduğu takdirde uzman bir doktora gidilmesini tavsiye etmektedir. Gözlerimizde oldukça hassas bir organ olduğu için ufak bir mikrop kapmada bile ciddi hasarlara yol açabiliyor. Özellikle de inme belirtisinin gözlerde görülebilme ihtimalinin altı çiziliyor. İşte detaylar…

ERKEN MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ

Beyin damarlarına giden kan akışının aniden kesilmesi sonucunda gelişen, zihinsel ve fiziksel yeti kaybına neden olan serebrovasküler bir sağlık sorunu olan inme, vücutta bazı belirtiler sergileyebiliyor. Bu doğrultuda etkilenen organlardan biri de göz oluyor. Uzmanlar beyne giden kan akışında ani bir durma yaşanması halinde vücuttaki ilgili bölümün etkileneceğini belirterek uyarılarda bulunuyor. Göze giden kan akışının durması sonucunda göz felci yaşanabiliyor. Eğer ki bu durum erken teşhis edilirse tedavi edilebiliyor lakin üstüne düşülmediği takdirde ciddi bir inmenin habercisi de olabiliyor.

BU BELİRTİLER VARSA UZMANA GÖRÜNÜN

Harvard Health, 'Oküler (göz) felçleri daha ciddi bir felcin habercisi olabilir' uyarısında bulundu. Dolayısıyla gözünüzde meydana gelen herhangi bir farklılık olduğu takdirde bir uzmana görünmekte fayda var.

Penn Üniversitesi tarafından yayımlanan makalede ise göz felci olan çoğu insanın sabahları yaşadıkları belirtilere yer verildi: 'Göz felci olan kişilere genellikle çok az uyarı verilir. Göz felci olan çoğu insan, sabahları ağrısız uyandığında bir gözünde görme kaybı olduğunu fark eder. Bazı insanlar, görme alanlarının üst veya alt yarısını etkileyen, görüşlerinde karanlık bir alan veya gölge fark eder. Diğer belirtiler arasında görsel kontrast kaybı ve ışık duyarlılığı yer alır.'