Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Güvenli Liman Altın 2 Kritik Eşiği Birden Aştı

Ortadoğu'daki savaş iklimi nedeniyle yükselen altın fiyatları, çeyrek ve gram altında iki kritik eşiği aşarak talep patlaması yaşadı. Yatırımcılar altın fiyatlarını yakından izlerken, bu akşamki FED kararı da fiyatları etkileyecek.

Yayın Tarihi: 02.11.2023 06:51
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Güvenli Liman Altın 2 Kritik Eşiği Birden Aştı

Güvenli Liman Altın 2 Kritik Eşiği Birden Aştı

Güvenli liman altında talep patlaması yaşanıyor. Ortadoğu'daki savaş iklimi nedeniyle yükselişini sürdüren altın, çeyrek ve gram altında iki kritik eşiği birden aştı. Yatırımcılar altını yakından izliyor. Bu akşamki FED kararı da altın fiyatlarını etkileyecek. Altın fiyatları güvenli liman olma talebiyle yükseliş trendini sürdürüyor.

Altın Fiyatları Yükselişte

Geçtiğimiz haftalarda 3.000 TL eşiğini aşan çeyrek altın ve Cuma günü 2.000 dolar psikolojik destek seviyesini kıran ons altın fiyatları yeni haftada düşüşler yaşasa da mevcut seviyeleri halen oldukça yüksek.

FED Kararı Bekleniyor

Son toplantısında faizi 22 yılın en yüksek seviyesinde tutmayı sürdüren Fed'in bu akşam ne karar vereceği piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Orta Doğu Gerilimi Etkisi

İsrail-Hamas Savaşı'nın bölgeye yayılabileceği endişeleri güvenli liman olan altına talebi artırırken Orta Doğu'dan gelen son dakika gelişmeleri piyasalarda fiyatlanmaları etkilemeye devam ediyor.

Türkiye'de Altın Talebi

Türkiye’de sıkılaşmanın etkili olduğu üçüncü çeyrekte altın talebi yıllık düzeyde gerileme kaydetse de yüksek seyrini korudu. Dünya Altın Konseyi’nin yayımladığı üçüncü çeyreğe ilişkin verilere göre Türkiye’de tüketicilerin altın talebi bu çeyrekte yıllık yüzde 12 gerilemeyle 41,4 ton olarak kaydedildi.

Altın Fiyatları Tahminleri

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 844 bin liraya yükseldi. Uzmanlar, Fed'in faiz kararlarına bağlı olarak altın fiyatlarında önemli yükselişlerin görülebileceğini tahmin ediyor.