Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Japonya Döviz Yetkilisi Masato Kanda, Yendeki Değer Kaybı Sonrası Müdahale Sinyali Verdi

Japonya'nın döviz konusunda bir numaralı yetkilisi Masato Kanda, yendeki ani değer kaybı sonrasında müdahale sinyali olarak algılanan açıklamalarda bulundu. Kanda, döviz piyasasına müdahale etmeye veya başka önlemler almaya hazır olduklarını belirtti. Kanda ayrıca, spekülatif hareketlerin yendeki son değer kaybının nedeni olduğunu söyledi.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 12:47
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Japonya Döviz Yetkilisi Masato Kanda, Yendeki Değer Kaybı Sonrası Müdahale Sinyali Verdi

Japonya'nın Döviz Konusunda Bir Numaralı Yetkilisi Masato Kanda, Yendeki Ani Değer Kaybı Sonrasında Müdahale Sinyali Verdi

Japonya'nın döviz konusunda bir numaralı yetkilisi Masato Kanda, yendeki ani değer kaybı sonrasında müdahale sinyali olarak algılanan açıklamalarda bulundu. Gazetecilere konuşan Maliye Bakanı Yardımcısı Kanda, döviz piyasasına müdahale etmeye veya başka önlemler almaya hazır olup olmadıkları sorusuna 'Beklemedeyiz' diye karşılık verdi.

Kanda, 'Para birimlerindeki tek taraflı, ani hareketlerden çok endişe duyuyoruz ve aşırı döviz hareketlerine karşı mevcut tüm seçenekleri uygun şekilde kullanma niyetindeyiz. Ancak ne yapacağımızı ve ne zaman yapacağımızı söyleyemem' diye konuştu.

Kanda ayrıca, spekülatif hareketlerin muhtemelen yendeki son hareketlerin arkasındaki en büyük neden olduğunu da sözlerine ekledi. Politika faizini değiştirmeyen Japonya Merkez Bankası (BOJ) uzun vadeli getirilerin daha yüksek seviyelere çıkmasına izin verecek adım atmıştı. Salı günü BOJ'dan yapılan açıklamada 10 yıllık tahvil getirisi kontrolünde daha esnek bir yaklaşım benimseneceği belirtilirken yüzde 1'in referans noktası olarak alınacağını söyledi. Kararın ardından yen euro karşısında 15 yılın en düşük seviyesini test etmişti.