Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Taze ve Bayat Balık Nasıl Anlaşılır?

Taze balık suya bırakıldığında dibe çökerken, bayat balık suyun üzerinde kalır. Taze balığın gözleri canlı ve saydam olmalıdır. Taze balığın eti sert ve derisi parlak olmalıdır. Bayat balığın gözleri donuk ve içe çökük olurken, solungaçları koyulaşır ve amonyak kokusu yayabilir.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 14:02
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Taze ve Bayat Balık Nasıl Anlaşılır?

TAZE BALIK BELİRTİLERİ

Taze balık suya bırakıldığında dibe çöker. Gözlerinden başlayın. Çünkü gözler, ilk ipucunu verir. Gözler canlı ve saydam, gözbebekleri dışa dönük olmalıdır. Canlılığını yitirmemiş olmalıdır. Canlı gibi bakmalıdır. Taze balığın eti serttir. Karın kısmında şişlik olmaz. Derisi, pulları parlaktır. Pulları kolayca kopmaz. Taze balığın solungaçları kırmızı renkli ve nemlidir. Taze balığın deniz kokusu vardır. Ağız kısmı genelde kapalıdır. Doku kılçıklardan zor ayrılır. İç dokusu daha sıkı ve rengi daha şeffaftır.

BAYAT BALIK BELİRTİLERİ

Bayat balık suyun üzerinde kalır. Ağız bölümünde açılmaya başlar. Solungaçlarındaki kırmızı renk çok koyulaşmıştır. Bayat balığın gözlerinde donuk, mat bir görünüm ve içe çökme vardır. Amonyak benzeri kötü koku yayar. Parmakla bastırdığımızda yumuşama başlamıştır, parmağın izi kalır. Bayat balıkların karın kısmında gaz birikimi ve şişkinlik olur.