Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Tesla, Riverside County Yüksek Mahkemesi'nde Otopilot Davasını Kazandı

Tesla, Riverside County Yüksek Mahkemesi'nde otopilot davasını kazandı. 12 üyeli jüri, otopilotun kazaya neden olduğuna dair yeterli kanıt bulunmadığını tespit etti. Davacılar, aracın aniden yoldan çıkmasının otopilot sisteminin hatası olduğunu iddia etmişti, ancak Tesla insan hatasını savunarak sorumluluğu reddetti. Bu dava, Tesla için önemli bir zafer olarak değerlendirildi.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 09:17
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Tesla, Riverside County Yüksek Mahkemesi'nde Otopilot Davasını Kazandı

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Riverside County Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada, 12 üyeli jüri, kazanın otopilotun hatasından kaynaklandığına dair yeterli kanıt bulunmadığını tespit etti.

Davacılar, araç sahibi Micah Lee’nin hayatını kaybettiği ve kendilerinin ise ciddi şekilde yaralandığı kazada, otopilot sisteminin Model 3 aracının aniden yoldan çıkmasına ve bir ağaca çarparak alevler içinde kalmasına neden olduğunu iddia etmişti.

Tesla ise kazaya “insan hatasının neden olduğunu” savunmuştu. Araç sürücüsü Lee’nin direksiyona geçmeden önce alkol aldığını kaydeden Tesla, sorumluluğu reddetmiş ve kaza sırasında otopilotun devrede olup olmadığının ise belirsiz olduğunu aktarmıştı.

Dava sonucu, Tesla için önemli bir zafer olarak yorumlandı. Şirket, ülke genelinde benzer birçok davayla karşı karşıya bulunuyor.