Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Türkiye'deki Beklenen Depremler Hakkında Japon Uzmanın Uyarıları

Japon uzman Yoshinori Moriwaki, Türkiye'deki beklenen depremler hakkında uyarılarda bulundu. Marmara Bölgesi'ni bekleyen ciddi bir deprem olduğunu ve bu depremin 7.9 ve üzeri olabileceğini belirtti. Ayrıca, Hatay'dan sonra denizin içinde depremler beklediğini ve bina yapımı ve zeminin güçlü olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Yayın Tarihi: 02.11.2023 17:31
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Türkiye'deki Beklenen Depremler Hakkında Japon Uzmanın Uyarıları

Uzun yıllardır Türkiye'de yaşayan, yüksek mimar ve inşaat mühendisi olmasına karşın depremle ilgili çalışmalarıyla da tanınan Japon Yoshinori Moriwaki Adıyaman'da düzenlenen bir toplantıda 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremler başta olmak üzere Türkiye'de beklenen depremlerle ilgili konuştu.

Sakarya'yı da içine alan Marmara Bölgesi ve özellikle İstanbul'u bekleyen depremle ilgili değerlendirmelerde bulunan Yoshinori Moriwaki, Marmara Bölgesi'ni çok ciddi bir depremin beklediğini ve olacak olan depremin 7.9 ve üzeri bir deprem olabileceğini söyledi.

Japon deprem uzmanı Moriwaki, "6 Şubat depreminin 2-3 kat fazla can kaybı Marmara Bölgesi'nde yaşanabilir. Çok çok kötü bir hale gelebilir çünkü orada insan nüfusu daha çok. Maalesef ki Marmara’yı çok kötü bir deprem bekliyor" ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerle ilgili 22 Nisan 2023'te CNN Türk'te açıklama yapan dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu can kaybının 50 bin 783'e yükseldiğini söylemişti.

HATAY'DAN SONRA DENİZİN İÇİNDE BEKLENİYOR

6 Şubat 2023 Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem sonrasında bölgede beklenen depremlerle ilgili de konuşan Moriwaki; "Özellikle Doğu Anadolu Fay Hattı uzun zamandır kırılmıyordu. Elazığ depreminden sonra Kahramanmaraş, Adıyaman’da dahil olmak üzere bu bölgede deprem oldu. Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay’da artık 7.7 ve 7.6 şiddetinde deprem oldu ve bu bölgelerde yaklaşık 2 sene boyunca artçı depremler devam edecek. Ama bu bölgede yine aynı depremi beklemiyoruz. İleri de nerede olur diye sorarsanız da Doğu Anadolu Fay Hattının Hatay’dan sonra denizin içerisinde Kıbrıs’ta dahil bu Güney tarafta olur" dedi.

BİNA VE ZEMİN GÜÇLÜ OLMALI

Türkiye'de depremlerin devam edeceğini, buna karşılık bina yapımı ve zeminin önemli olduğunu savunan Yoshinori Moriwaki, "Bingöl, Karlıova, Bitlis, Muş bu bölgeler, Marmara ve İzmir’de deprem olabilir diye düşünüyoruz. Zaten Türkiye ve Japonya aynı, her yerde deprem olabilir. Türkiye’nin şimdiye kadar enerji biriktirdiğini biliyoruz daha bu enerji kırılmadı ve depremler devam edebilir. Buna her zaman hazır olmak lazım. Marmara Bölgesi tamamen İzmir’den sonra deniz içerisinde fay kırılırsa 7.7 ve 7.9’a kadar gelebilir. Başlangıçlar yumuşak zeminde oluşuyor, bina temellerinin iyi olması lazım. Zeminde iyileşme yaptıktan sonra bina yapmak lazım. Hatay’da yeni binalarda çöktü. Bunun nedeni ise zeminin tam iyileştirilmeden bina yapılmasından kaynaklı. Bina güçlü ama zemin sağlam değil. Tünel kalıp yada forekazık yapmak lazım. Zemin kötüyse 2000’den sonraki bina mı, binanın yapımına izin var mı, yok mu bunlara da bakmak lazım. Maalesef Türkiye’de izinsiz bina çok var" şeklinde konuştu.