Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Türkiye'ye El Nino Kışı Geliyor: Uzmanlar Net Tarih Verdi

Meteoroloji uzmanları, kasım ayının başlarında Türkiye'yi etkisi altına alacak ciddi bir soğuk hava dalgasının yaklaştığına dikkat çekiyor. El Nino kışı, uzmanlar tarafından kar yağışı getireceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu yılın geçmiş yıllara göre daha soğuk ve yoğun kar yağışlı olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Dr. Okan Bozyurt, 7-10 Kasım arasında ciddi bir soğuk hava kütlesi beklediğini ve bu soğuk hava sisteminin kar yağışı getirebileceğini belirtti.

Yayın Tarihi: 03.11.2023 14:12
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Türkiye'ye El Nino Kışı Geliyor: Uzmanlar Net Tarih Verdi

Türkiye'ye El Nino Kışı Geliyor

Meteoroloji uzmanları, kasım ayının başlarında Türkiye'yi etkisi altına alacak ciddi bir soğuk hava dalgasının yaklaştığına dikkat çekiyor. El Nino'nun yol açtığı kavurucu sıcaklıkların ardından, Türkiye'nin şimdi de El Nino kışına hazırlandığı açıklandı. El Nino kışı, uzmanlar tarafından kar yağışı getireceği tahmin ediliyor.

El Nino Kışının Etkileri

Halk arasında 'Kar ne zaman yağacak?' sorusu merak konusu olurken, uzmanlar bu yılın geçmiş yıllara göre daha soğuk ve yoğun kar yağışlı olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi ve İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, El Nino etkisi altındaki yıllarda Türkiye'nin bol yağış aldığını söyledi. Dr. Bozyurt, 'Bazı El Nino yıllarında bol yağışlı fakat ılık olmuş. Bazı El Nino yıllarında ise yine bol yağışlı fakat soğuk olduğunu görüyoruz' diyerek bu seneki modellerin Türkiye için özellikle kasım ve sonrası için ne gösterdiğini ayrıntılı bir şekilde açıkladı.

Net Tarih Verildi

Dr. Bozyurt, '7-10 Kasım arasında yine çok ciddi bir soğuk hava kütlesi bekliyorum. Bu soğuk hava sistemi de kar yağışı getirebilir. Soğuk ve kar yağışlı günlerin ardından ise pastırma yazı gelecek. Aralıktan itibaren yoğun yağışlar bekliyorum. Ocak ve şubat aylarında da deniz etkili kar yağışları olabilir. 11 Kasım gibi yine bir yüksek basınç gelecek. Bir hafta ila 10 gün mevsim normalleri civarında veya biraz da mevsim normallerinin üzerinde bir hava sıcaklığı olabilir' dedi.