Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Yolculuk sırasında dikkat edilmesi gereken tehlikeli alışkanlıklar

Uzun araba yolculuklarında ayakları torpidoya koymak, ıslak havluyu hemen askıya asmak, aç karnına kahve içmek, patlamış mısır yemek ve cep telefonunu yastığın altında şarj etmek tehlikeli alışkanlıklardır.

Yayın Tarihi: 02.11.2023 19:05
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Yolculuk sırasında dikkat edilmesi gereken tehlikeli alışkanlıklar

Uzun araba yolculuklarında dikkat edilmesi gereken tehlikeler

Uzun araba yolculuklarında şöfor yanında oturan yolcular kendilerini daha rahat hissetmek adına ayaklarını torpidoya koyarak keyifli bir yolculuk geçirdiklerine inanırlar. Gerçek şu ki bu pozisyon çok ama çok tehlikelidir. Bir araba kazası sırasında bu durumun korkunç bir sonuca neden olmasının yanı sıra farkında olunması gereken daha küçük bir detay vardır: Aracın ani fren yapması! Ayaklarınızı yüz hizasında tutmak, arabanın aniden fren yapması veya durması durumunda yüzünüzün dizlerinize çarpacağı anlamına gelir. Çenenizin ve dizlerinizin çarpışması kemik kırılmalarına ve son derece uzun ve zorlu bir iyileşme sürecine yol açabilir. Bu nedenle bu alışkanlığı unutup, sırtınız koltuğa dayalı, dizleriniz öne doğru bükülü ve emniyet kemeriniz göğsünüzde olacak şekilde rahatça oturmanız sizin için en doğrusu olacaktır.

Islak havluyu hemen askıya asmak

Duştan sonra kurulandığınız ıslak havluyu kurumasını beklemeden tekrar yerine asmak neredeyse istemsiz bir harekettir. Ancak maalesef bu oldukça sağlıksız bir alışkanlık. Havlunun ıslak kıvrımlarında bakteriler kolaylıkla çoğalabilir ve dahası o bölgelerde küf oluşumu çok hızlıca gerçekleşebilir. Bu nedense havlunuzu askıya asmadan önce kuruması için beklemeli ve emin olduktan sonra askıya asmalısınız.

Aç karnına kahve içmek

Kimilerine göre aç karnına tüketilen kahve bağırsakları çalıştırarak kilo verdiriyor kimilerine göre de sabah kahvesi daha enerjik olmayı sağlıyor. Ancak kahvenin faydaları olduğu kadar bazı zararları da vardır. Bunlardan biri, kahveyi aç karnına içtiğinizde mide yanmasına ve sindirim sorunlarına neden olabilmesidir. Bu durum beraberinde mide zarına zarar verebilecek çok fazla mide asidinin salınmasına yol açar. Kalıcı bir sorun yaşamamak için 'uzmanların kahveyi kahvaltıdan sonra ya da gün içinde içmelisiniz' uyarısını dikkate almak gerekiyor.

Patlamış mısır ve diş sağlığı

Kim büyük bir ekranın önünde bir kova tuzlu ve lezzetli patlamış mısır yemeyi sevmez ki? Yediden yetmişe herkesin özellikle dizi ve film izlerken yemekten zevk aldığı patlamış mısır sağlığa zararlı olabilir. Tadının ne kadar lezzetli olduğu tartışılmaz olsa da küçük patlamış mısır parçacıkları dişlerinizin arasına sıkışır ve düzenli bakımla bile onlardan kurtulmak çok zordur. Diş hekimleri bu yüzden patlamış mısırdan uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor.

Cep telefonunu yastığın altında şarj etmek

Cep telefonu teknolojisi günden güne gelişmesine rağmen, genel sıcaklığı önemli ölçüde artırabilen pilli akıllı telefonlar hala mevcuttur. Bu, cihazın veya şarj cihazı kablosunun hiç beklemediğiniz bir anda ansızın alev alabileceği anlamına gelir. Özellikle telefonunuz şarjda ve yastığınızın altındaysa vay halinize. Saatlerce prize takılı kalan ve hemen yastığınızın altında duran cep telefonu sizi yaralama ve bulunduğunuz yerde yangın çıkarma riskine sahiptir. Bu yüzden eğer böyle bir alışkanlığa sahipseniz etrafınızdaki her şey yanıp küle dönmeden önce hızlıca bu davranışı terk etmelisiniz.