Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Apple'ın İngiltere'deki iPhone Kullanıcılarına Dava

Birleşik Krallık'ta yaşayan İngiliz Justin Gutmann, Apple'a 24 milyon iPhone kullanıcısı adına dava açarak 1.6 milyar dolar tazminat talep etti. Gutmann, Apple'ın bazı iPhone modellerinde pil sorunlarını gizlediğini ve performansı sınırlayan bir güç yönetimi aracı kullandığını iddia etti. Apple ise bu iddiaları reddetti ve davanın asılsız olduğunu belirtti. Rekabet Temyiz Mahkemesi, Gutmann'ın davasının devam etmesine karar verdi.

Yayın Tarihi: 02.11.2023 10:12
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Apple'ın İngiltere'deki iPhone Kullanıcılarına Dava

Birleşik Krallık'taki İngiliz Justin Gutmann isimli bir vatandaş, yaklaşık 24 milyon iPhone kullanıcısı adına dünyaca ünlü şirkete dava açtı.

Gutmann, Apple’dan toplam 1.6 milyar dolar tazminat talep ediyor. Justin Gutmann, Apple'ın bazı telefon modellerinde pillerle ilgili sorunları yazılım güncellemeleriyle 'kısarak' gizlediğini ve performansı sınırlayan bir güç yönetimi aracı kurduğunu savundu.

Ancak Apple, davanın 'asılsız' olduğunu ve kullanıcılarına ücretsiz pil değişimi sunduğu az sayıda iPhone 6S modeli dışında iPhone'lardaki pillerin arızalı olduğunu şiddetle reddettiğini söyledi.

Şirket davayı düşürmeye çalışsa da ancak Rekabet Temyiz Mahkemesi (CAT) Gutmann'ın davasının devam etmesi yönünde karar verdi. Bir Apple sözcüsü daha önce yaptığı açıklamada, 'Herhangi bir Apple ürününün ömrünü kasıtlı olarak kısaltmak veya müşteri yükseltmelerini sağlamak için kullanıcı deneyimini bozmak için hiçbir zaman – ve asla – hiçbir şey yapmadık.' demişti.

Justin Gutmann yaptığı açıklamada kararın 'tüketici adaletine doğru atılmış büyük bir adım' olduğunu söyledi.