Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli'den Açıklamalar

A Milli Kadın Voleybol Takımı başantrenörü Daniele Santarelli, takımın başarısı ve Türkiye deneyimi hakkında açıklamalarda bulundu. Santarelli, geçmiş hakkında konuşmak yerine geleceğe odaklandığını ve takımdaki olağanüstü kızlarla çalışmanın keyfini çıkardığını belirtti. Türk mutfağına olan hayranlığını da dile getiren Santarelli, Türk çayı, Türk kahvesi ve tatlılar hakkında övgülerde bulundu.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 12:49
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli'den Açıklamalar

A Milli Kadın Voleybol Takımı ile inanılmaz işler çıkaran başantrenör Daniele Santarelli, açıklamalarda bulundu.

Başarılı çalıştırıcı Gazete Oksijen'e dikkat çeken sözler kullandı. Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımımız bu yaz ilk olarak FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi’nde daha sonrasında ise CEV Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda birinci oldu.

İki şampiyonluğun ardından Olimpiyat Elemeleri için Tokyo’ya giden Filenin Sultanları grubunu namağlup bitirerek 2024 Paris Olimpiyatları’na vize aldı. Millilerin elemelerdeki bu performansı Dünya Kupası’nı da ülkemize getirdi ve Filenin Sultanları bu sezon kazanabilecekleri tüm kupaları kazanmış oldu.

Sultanlar’ın başantrenörü Daniele Santarelli ise yeni açıklamalarında bu yaz için Aldığımız sonuçlar açısından kesinlikle hayatımın en güzel yazı olduğunu düşünüyorum. değerlendirmesinde bulundu.

Geçmiş Hakkında Konuşmak İstemiyor

Filenin Sultanları’nın eski başantrenörü Giovanni Guidetti yaptığı ‘Herkes bizi Ferrari sanıyor. Ama biz çok iyi bir Mercedes’iz. Ve çok iyi bir Mercedes bir Ferrari değildir’ sözleri ile gündeme gelmişti. Daniele Santarelli ise bu konudaki ‘Şimdi milli takım bir Ferrari haline geldi mi? Ya da o dönemde ne eksikti ve siz neyi düzelttiniz?’ sorusuna şu ifadelerle yanıt verdi: “Geçmiş hakkında konuşmak istemiyorum, geçmiş hakkında konuşmayı sevmiyorum. Kim olduğumdan, yaşadığım deneyimlerden, getirdiğim motivasyonlardan ve karşımda bulduklarımdan bahsedebilirim. Ben karşımda olağanüstü kızlar buldum, bana hemen güvenen, kendilerini tamamen hazır kılan kızlar buldum. Olumlu olmayan şeyler de duymuştum ama ben tamamen olumlu şeylerle karşılaştım.”

Limitleri Aşmak

Konuşmasına devam eden Santarelli, Melissa Vargas için şunları söyledi: “Ben sadece inandım, limitleri olan ancak bu limitleri kabul edip üzerinde çalışarak örtebileceğimizi bildiğimiz bir takıma inandım. Elbette Vargas’ın gelişi bize yardımcı oldu, buna şüphe yok. Ama sadece bu değil, bazı şeyleri geliştirebileceğimizi gördük. Kusurlarımızı kabul ederek büyürsek rakiplerimizden daha kötü olmaktan korkmadan herkese karşı mücadele edebileceğimizi anladık.”

Santarelli'nin Türkiye Deneyimi

Şu anda İtalyan voleybol takımı Imoco Volley’de başantrenörlük yapan Daniele Santarelli, Türkiye'de bir takım çalıştırmak hakkında “Asla asla deme! Her ne kadar içten içe bir gün Türkiye’ye geleceğimi bilsem de bir yazdan diğerine Sırbistan'dan Türkiye'ye geçeceğimi hayal edemezdim. Sırbistan dünya şampiyonuydu, Türkiye ise henüz büyük kupa kazanmamıştı. Yani ne olacak bilemezsiniz. Ama şu anda Imoco Volley Conegliano’yu çalıştırmaktan da Türk milli takımının baş antrenörü olmaktan da aşırı mutluyum.” dedi.

Sporun Birleştirici Gücü

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı son dönemde birçok siyasi tartışmanın da ana konusu oldu. Santarelli ise bu tartışmalar hakkındaki soruya şu cevabı verdi: “Neyse ki ben bunlar hakkında hiçbir şey bilmiyordum ve sporu tamamen spor olarak yaşadım. Sporun insanları birleştirmek için önemli bir güç olması gerekir çünkü olağanüstü bir iletişim aracıdır ve bu iletişim aracında kadınların çok önemli bir yer tutması beni çok mutlu ediyor. Benim kutlama anlarında algıladığım şey Türk halkını birbirine yakınlaştırmış olmasıydı. Herkesin Türk olmaktan gurur duyduğunu hissettim ve bizim için de ülke adına önemli bir şey yapmak bir ayrıcalıktı. Benim kafamda hala sporu insanları ayıran bir şey değil, harika bir şey olarak yaşama hayali var.

Türk Mutfağına Hayranlık

Tecrübeli başantrenör açıklamalarında Türk çayına da bayılıyorum. Her yemeği çayla bitirmek inanılmaz. Türk kahvesini de ölesiye seviyorum. Gerçekten öyle. Tüm kahve türlerini seven biri olarak doğrusu Türk kahvesini daha önce tatmamıştım. Tatlılardan bahsetmeyelim bile, baklava olağanüstü bir şey. Bir de simide bayılıyorum, her gün yiyebilirim. Türkiye’de yediğim çok şeye bayıldım ama şimdi isimlerini hatırladığımdan emin değilim, rezil olmayayım.

Türk mutfağı hakkındaki açıklamalarının devamında yaşadığı Türk kahvaltısı deneyimini Türk mutfağı İtalyan mutfağından çok farklı ama büyüleyici. Kahvaltı olağanüstü bir şey, hayatımda bu kadar zengin ve inanılmaz bir kahvaltı denememiştim. Ama tabii her gün yapamazsınız. Türk kahvaltısını ilk denediğimde daha sonra öğle yemeği yiyemedim ve akşam bile hâlâ acıkmamıştım.