Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Orta Doğu'daki Durumu Görüşmek İçin Bölge Ülkeleriyle Bir Araya Geldi

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Orta Doğu'daki durumu görüşmek üzere Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve İİT Genel Sekreteri ile bir araya geldi. Borrell, Gazze'ye insani yardımların ulaştırılması, çatışmalara ara verilmesi ve sivillerin korunması konularında önemli vurgular yaptı. Ayrıca, Batı Şeria'daki durum, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırıları ve Orta Doğu barış sürecinin canlandırılması da ele alındı.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 22:38
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Orta Doğu'daki Durumu Görüşmek İçin Bölge Ülkeleriyle Bir Araya Geldi

Borrell, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha ile görüştü.

AB Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Borrell, insani yardımların Gazze'ye ulaştırılması için çatışmalara acilen ara verilmesi ihtiyacı ile çatışmanın bölgeye yayılması tehlikesini vurguladı.

Uluslararası insancıl hukuk gereğince sivillerin korunması gerektiğinin altını çizen Borrell, Hamas'ın acilen önsözümsüz olarak elindeki rehineleri serbest bırakması çağrısı yaptıklarını hatırlattı.

Görüşmelerde Batı Şeria'daki durumun da ele alındığı belirtildi. Borrell, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırıları hakkında AB'nin endişesini ifade etti ve bu saldırıları şiddetle kınadıklarını kaydetti.

İki devletli çözüm temelinde Orta Doğu barış sürecinin yeniden canlandırılmasının önemine değinen Borrell, Mısırlı, Ürdünlü ve Suudi Arabistanlı muhataplarıyla bu konuyu da ele aldı.

Borrell, İİT Genel Sekreteri ile görüşmesinde de kutuplaşmanın önlenmesi ve dini hoşgörünün yayılması gerektiğini belirterek, Kur'an-ı Kerim'in yakılması gibi eylemlerle Yahudi tesislerine saldırıları kınadıklarını bildirdi.

Fotoğraf, AA tarafından servis edilmiştir, temsilidir.