Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İsveç Terör Örgütü Destekçilerine Hapis Cezası Öngören Yasayı Onayladı

İsveç sonunda terör örgütü destekçilerine hapis cezası öngören yasaya onay verdi. İlk kez PKK destekçisi olduğu iddia edilen bir kişiye karşı kullanılan yasa ile Türkiye'nin taleplerini yerine getirdiğini belirten İsveç bir ilke sahne oldu.

Yayın Tarihi: 21.06.2023 10:29
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

İsveç Terör Örgütü Destekçilerine Hapis Cezası Öngören Yasayı Onayladı

İsveç'in aksine Türkiye'nin taleplerini yerine getiren Finlandiya NATO'ya üye olurken İsveç'in bu tutumu değişmeye başladı. İsveç sonunda terör örgütü destekçilerine hapis cezası öngören yasaya onay verdi. 1 Haziran'da yürürlüğe giren yasa ile terör örgütünün faaliyetlerini teşvik eden, güçlendiren veya destekleyenlere en fazla 4 yıl hapis cezası verilmenin önü açıldı.

İsveç'te yaşayan bir Türk vatandaşı terör örgütü PKK'ya finansman sağlamaya teşebbüs etmekle suçlandı ve mahkemeye çıkarıldı. Halihazırda DEAŞ bağlantılı davalarda kullanılan yeni yasa, ilk kez PKK destekçisi olduğu iddia edilen bir kişiye karşı kullanıldı. 40'lı yaşlarındaki sanık, Stockholm'deki bir restoranın önünde tehditler savurup silahla ateş ettikten sonra Ocak ayında tutuklanmıştı. Savcılık sanığın amacının şantajla para toplayıp PKK'yı finanse etmek olduğunu açıkladı. Savcı, söz konusu adamın İsveç'teki PKK faaliyetlerinde kilit rol oynadığını savundu.

Rusya komşusu Finlandiya ve diğer kuzey ülkesi İsveç'in NATO'ya üye olmaması konusunda uzun süredir uyarılarda bulunuyor. İki yüzyıllık tarafsızlığı ve askeri uyumsuzluğu sona erdiren İsveç ve komşu Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra geçen yıl Mayıs ayında NATO'ya katılma tekliflerini açıkladılar. Başka bir deyişle Putin'in emri ile Ukrayna'da başlayan savaş sonrası Moskova'nın planı tabiri caizse ters tepmiş oldu. Zira Ukrayna işgali sonrası iki ülke de NATO'ya üyelik başvurusunda bulundu. İsveç'in aksine Türkiye'nin taleplerini karşılayan Finlandiya ittifaka üye oldu.