Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

ABD, İsrail'e Yardım İçin 14,3 Milyar Dolar Talep Ediyor

İsrail'in Gazze'yi bombalaması ve ABD'nin İsrail'e destek verme durumu hakkında bilgiler. Ayrıca ABD'nin İsrail'e 14,3 milyar dolar yardım talebi ve bu talebe yönelik eleştiriler. Protestolar ve eylemlerle ilgili detaylar.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 18:47
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

ABD, İsrail'e Yardım İçin 14,3 Milyar Dolar Talep Ediyor

İsrail'in Gazze'yi Bombalaması

İsrail, 7 Ekim'den bu yana aralıksız bir şekilde Gazze'yi bombalamaya devam ediyor. Gazze'yi abluka altına alan ve açık hava hapishanesine çeviren İsrail'e ise en büyük destek ABD'den geliyor.

ABD'nin İsrail'e Destek Verme Durumu

ABD, Her fırsatta ve her platformda İsrail'e destek verdiğini dile getiriyor. Hatta Başkan Joe Biden, İsrail'e giderek İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile sarıldı ve basına bu şekilde destek pozu verdi. İsrail'in hastane vurmasını dahi kabullenmeyen ABDli yetkililer, yardım paketi için Senato'nun kapısını çaldı.

Yardım Talebi ve Tasarı

Cumhuriyetçiler, İsrail'e 'Hamas'a karşı savaşında' ihtiyacı olduğu fonun sağlanması amacıyla 14,3 milyar dolar yardım gönderilmesine yönelik yasa tasarını kamuoyu ile paylaştı. Tasarı bugün görüşülecek. Ayrıca yardımın, ABD Gelir İdaresi (IRS) için sağlanan fondan kesilmesi teklif ediliyor. Tasarının, bugün Temsilciler Meclisinin alt komitesinde görüşülmesi bekleniyor.

Tasarıya Eleştiri

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, yaptığı yazılı açıklamada söz konusu tasarıyı eleştirdi. Tasarının maddelerinin, Beyaz Saray'ın bütçe teklifinin 'altını oyduğunu' savunan Jean-Pierre, 'Ulusal çıkarlarımızı politize etmek, umutsuz bir girişimdir.' ifadesini kullandı. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ben Cardin de yaptığı açıklamada, tasarı için IRS fonunun kesilmesini 'zehirli hap' olarak nitelendirdi.

Protestolar

ABD'de İsrail için istenilen yardım, eylemlere neden oldu. Senato'da yapılan eylemde yardımı onaylamayan bazı protestocuların kollarına kırmızı boya sürerek Gazze yazdığı görüldü. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Senatoda İsrail ve Ukrayna'ya yardımları da kapsayan 106 milyar dolarlık yardım paketi talebi için yapılan toplantıda, İsrail'in Gazze saldırıları nedeniyle protesto edildi.

Protestoların Devamı

Blinken'ın konuşmasını değişik sloganlar atarak kesti. Ellerinde savaş karşıtı pankartlarla 'Gazze halkına yönelik soykırımı desteklemeyi bırakın', 'Gazze'de katliamı durdurun', 'Gazze'de çocukları kurtarın' ve 'Şimdi ateşkes' şeklinde ayağa kalkarak slogan atan protestocular, Kongre polisince salondan çıkarıldı. Söz konusu protestocuların dışarı çıkarılmasının ardından Blinken konuşmasına devam ederken, bazı göstericiler, Blinken'ın arkasındaki sıralarda 'kana bulanmış elleri' sembolize eden kırmızıya boyadıkları ellerini havaya kaldırarak sessiz bir şekilde protestolarına devam etti.