Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

AFC, Sepahan'ı Hükmen Mağlup İlan Etti

Asya Futbol Konfederasyonu (AFC), stadyumdaki Kasım Süleymani büstü sebebiyle iptal edilen Sepahan ile EI-İttihad takımları arasındaki Asya Şampiyonlar Ligi müsabakasıyla ilgili kararında İran ekibini hükmen mağlup ilan etti.

Yayın Tarihi: 02.11.2023 12:00
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

AFC, Sepahan'ı Hükmen Mağlup İlan Etti

AFC Disiplin ve Etik Kurulu Kararı

Asya Futbol Konfederasyonu (AFC), stadyumdaki Kasım Süleymani büstü sebebiyle iptal edilen Sepahan ile EI-İttihad takımları arasındaki Asya Şampiyonlar Ligi müsabakasıyla ilgili kararında İran ekibini hükmen mağlup ilan etti. İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, AFC Disiplin ve Etik Kurulu, Suudi Arabistan'ın EI-İttihad takımının, İsfahan'daki Nakş-ı Cihan Stadyumu'nda Kasım Süleymani büstünü gerekçe göstererek sahaya çıkmaması üzerine iptal edilen müsabakayla ilgili kararını verdi. Karara göre, İran ekibi Sepahan, EI-İttihad karşısında 3-0 hükmen mağlup kabul edildi. Bunun yanı sıra Sepahan kulübüne 200 bin dolar para cezası ve Asya Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk 3 maçını kendi stadyumunda oynamama kararı verildi.

Müsabakanın İptal Edilmesi

Asya Şampiyonlar Ligi C Grubu'nda Suudi Arabistan'ın El-İttihad takımı ile İran'ın Sepahan takımı arasında İsfahan kentinin Nakş-i Cihan Stadyumu'nda 2 Ekim'de yapılacak karşılaşma, stadyumda bulunan Kasım Süleymani büstü nedeniyle iptal edilmişti. Stadyumda futbolcuların çıkış tünelinde bulunan büstün kaldırılmasını talep eden El-İttihad takımı, "siyasi semboller" kaldırılmadığı gerekçesiyle sahaya çıkmama kararı almıştı. İran'ın Sepahan kulübü ise Suudi ekibin bir gün önce büst önünde antrenmana çıktığını ve konunun "siyasi malzeme" olarak kullanıldığını ifade etmişti. Öte yandan İranlı yetkililer, El-İttihad takımının sahaya çıkmamasına neden olan Kasım Süleymani büstünün 2021'de stadyuma konulduğunu ve müsabakayla ilgili olmadığını duyurmuştu.