Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Almanya, İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddetini kınadı

Gazze, 24 gündür İsrail ordusunun saldırısı altında. Havada, karadan ve denizden yapılan saldırılarda siviller hedef alınıyor. Bu süreçte çocuk ve kadınlar başta olmak üzere 8 bini aşkın can kaybı yaşandı. Dünyanın yakından takip ettiği savaşta tansiyon bir an olsun düşmek bilmiyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı, yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria'daki Filistinlilere yönelik şiddeti kınayarak, İsrail hükümetini önlem almaya çağırdı.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 15:53
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Almanya, İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddetini kınadı

Gazze, 24 gündür İsrail ordusunun saldırısı altında.

Havada, karadan ve denizden yapılan saldırılarda siviller hedef alınıyor. Bu süreçte çocuk ve kadınlar başta olmak üzere 8 bini aşkın can kaybı yaşandı. Dünyanın yakından takip ettiği savaşta tansiyon bir an olsun düşmek bilmiyor.

Öte yandan yasa dışı Yahudi yerleşimciler de Filistinlilere yönelik saldırılarında durmak bilmiyor. Almanya'dan İsrail'e kınama

Gelişmeler devam ederken Almanya Dışişleri Bakanlığı, destek verdiği İsrail'e çağrıda bulundu. Yapılan açıklamada, yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria'daki Filistinlilere yönelik şiddeti kınandı. Bakanlık, saldırılar için İsrail hükümetini önlem almaya çağırdı.

"Biz yakın ve sarsılmaz bir şekilde İsrail'in yanındayız"

Savaş için ateşkes istemeyen ülkeler arasında yer alan Almanya'dan şu açıklama gelmişti: Almanya için İsrail'in güvenliği tartışılamaz. Dünyadaki her devlet gibi İsrail'in de uluslararası hukuk çerçevesinde kendisini teröre karşı savunma hakkı vardır. Filistinlilerin içinde bulunduğu kötü duruma değinmek bu açık ve sarsılmaz duruşla hiçbir şekilde çelişmez. Biz yakın ve sarsılmaz bir şekilde İsrail'in yanındayız. Saldırı devam ediyor. Neredeyse tamamı vahşice kaçırılan sivillerden oluşan 200'den fazla rehine hala esir tutuluyor. Bu bakımdan ateşkesin nasıl beklenebileceğini bilmiyorum. Çünkü bu saldırı devam ediyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria'daki Filistinlilere yönelik şiddetini kınayarak, İsrail hükümetini önlem almaya çağırdı.

Ayrıntılar geliyor...