Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Almanya Savunma Bakanı: Avrupa'da Savaşa Hazırlıklı Olmalıyız

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Avrupa'da bir savaş fikrine alışılması gerektiğini belirterek Alman ordusunun savaşa hazırlıklı hale getirilmesinin önemine vurgu yaptı. Alman ordusunda modernizasyon çalışmalarının yavaş ilerlediğine dair eleştirilere yanıt veren Pistorius, Avrupa'da blok çatışmaları yaşanmadan geçen son otuz yıla işaret ederek, berbat edilen şeylerin kısa sürede telafi edilemeyeceğini ifade etti. Savunma Bakanı ayrıca, Alman ordusunun önümüzdeki yıllarda tamamen farklı bir yapıya sahip olacağını belirtti.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 15:50
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Almanya Savunma Bakanı: Avrupa'da Savaşa Hazırlıklı Olmalıyız

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Avrupa'da bir savaş fikrine alışılması gerektiğini belirterek Alman ordusunun savaşa hazırlıklı hale getirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ZDF'e açıklamalarda bulunan Pistorius, 'Bir savaş tehlikesinin Avrupa'yı yeniden tehdit etmesi fikrine yeniden alışmak zorundayız. Bunun anlamı şu: Savaşa hazırlıklı hale gelmeliyiz. Kendimizi savunabilecek durumda olmalıyız. Alman ordusu ve toplumunu buna hazır etmeliyiz' ifadelerini kullandı.

Alman ordusunda modernizasyon çalışmalarının çok yavaş ilerlediğine dair eleştirilere de yanıt veren Pistorius, 'Çok daha hızlısı olamaz' dedi.

'30 YILDA BERBAT EDİLENİ 19 YILDA TELAFİ EDEMEZSİNİZ'

Avrupa'da blok çatışmaları yaşanmadan geçen son otuz yıla işaret eden Pistorius, 'Tabirimi mazur görün, ama otuz yıllık süreçte berbat edilen, ekonomik anlamda batırılan şeyleri 19 ayda yeniden telafi etmek mümkün değil' ifadelerini kullandı.

Alman ordusunun halihazırda NATO içinde Avrupa'daki en güçlü ordulardan biri olduğunu söyleyen Savunma Bakanı, Alman ordusunun 'önümüzdeki üç, dört, beş yılda' tamamen farklı bir görünüme kavuşacağını kaydetti.

100 MİLYAR EUROLUK FON SONRASI FİNANSMAN ARAYIŞLARI

Yeşiller partili Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck, dün yaptığı açıklamada, Alman ordusu için açıklanan 100 milyar euroluk özel fonun Ukrayna savaşı başladığında oluşturulduğunu hatırlatarak, bu fonun tüketilmesi sonrasındaki finansman için de şimdiden planlama yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

Savunma Bakanı Pistorius da cuma günü yaptığı açıklamada yıl sonuna kadar 100 milyar euroluk özel fonun yüzde 66'lık bölümünün anlaşmalara bağlanacağını belirtmiş, fonun 2027/2028 döneminde harcanmış olacağına işaret ederek 'Asıl sınama, 27/28 sonrasında başlayacak' demişti.