Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Avustralya'da Yabani Atların Neden Olduğu Çevre Sorunu

Avustralya'da yabani atlar, yerli türleri ve ekosistemleri tehdit ettiği için itlaf edilecek. Avustralya hükümeti, Kosciuszko Milli Parkı ve çevresinde bulunan 19.000 vahşi atı havadan keskin nişancılar kullanarak öldürmeyi planlıyor. Bu popülasyonun 2027 yılına kadar 3.000 hayvana düşürülmesi hedefleniyor. Ancak bu plan, tartışmalara ve duygusal tepkilere yol açmıştır.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 13:44
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Avustralya'da Yabani Atların Neden Olduğu Çevre Sorunu

Avustralyalı bir çevre yetkilisi bu hafta yabani atların yerli yaban hayatını tehdit ettiğini ve öldürülmesi gerektiğini söyledi.

The Guardian'ın haberine göre, Yeni Güney Galler Çevre Bakanı Penny Sharpe bu hafta 'Kosciuszko Milli Parkı'nda çok fazla vahşi at var. YERLİ TÜRLER YOK OLABİLİR Tehdit altındaki yerli türler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya ve tüm ekosistem tehdit altında. Harekete geçmeliyiz.' dedi.

AFP'nin haberine göre, Avustralya'nın güneybatısında bulunan parkta 'brumbies' olarak adlandırılan yaklaşık 19.000 vahşi atın yaşadığına inanılıyor. 'KOLAY BİR KARAR DEĞİL'Hedef 2027 yılına kadar nüfusu 3.000'e düşürmek. Sharpe, 'Bu kolay bir karar değildi; kimse vahşi atları öldürmek zorunda kalmak istemez' dedi. Avustralya genelinde yabani at popülasyonunun 400.000'in üzerinde olduğuna inanılıyor.

HAVADAN GELEN ÖLÜMAvustralyalı yetkililer daha önce de havadan ölümlerle nüfusu azaltmaya çalışmıştı. The Independent'a göre 2000 yılında üç günde 600'den fazla vahşi at vuruldu. Yayının haberine göre, halkın tepkisi yirmi yıllık bir ara verilmesine yol açtı. DAHA AZ TARTIŞMALI BİR TAKTİKAvustralyalı yayıncı ABC'ye göre, havadan öldürmeye geri dönüş, çevre yetkililerinin, diğer daha az tartışmalı taktiklerin yanı sıra, tuzaklar ve yakalanan hayvanların yeniden barındırılması yoluyla at popülasyonunu önemli ölçüde azaltmaya yönelik başarısız girişimlerinden sonra geldi.

Avustralya'da Yabani Atların İtlafları Planı

Avustralya hükümeti, helikopterler ve keskin nişancılar kullanarak binlerce vahşi atı itlaf etme yönünde iddialı bir plan duyurdu. Çalışmalar, daha çok 'Avustralya Alpleri' olarak bilinen Karlı Dağları kapsayan Kosciuszko Milli Parkı ve çevresinde yoğunlaşacak. New South Wales hükümeti tarafından 2022'de yürütülen bir ankete göre park aynı zamanda yaklaşık 19.000 vahşi ata da ev sahipliği yapıyor. Çevre yetkilileri, bu yabani popülasyonun parkın yerli türlerini ve özellikle de hassas dağ ekosistemlerini olumsuz etkilediğini söylüyor. Bu sayıyı 2027 yılına kadar kabaca 3.000 hayvana düşürme hedefini açıkladılar. Yeni Güney Galler Çevre Bakanı, 'Kosciuszko Milli Parkı'nda çok fazla vahşi at var' dedi. 'Tehdit altındaki yerli türler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya ve tüm ekosistem tehdit altında... Milli park personelimizin nüfus hedefine ulaşmak ve bu değerli dağ ortamını korumak için ihtiyaç duydukları tüm seçeneklere sahip olduğundan emin olmak istiyorum.' Bu seçenekler arasında yaban hayatı yöneticilerinin hayvanları geniş ve engebeli arazilerde verimli bir şekilde ortadan kaldırmasına olanak tanıyan havadan keskin nişancılık da yer alıyor. Parkın yabani at popülasyonunu azaltmaya yönelik diğer girişimler başarısız olduğu için bu, geriye kalan tek etkili seçenek olabilir. Bu uygulama geçmişte aşırı tartışmalarla karşılanmıştı ve Avustralya, 2020'de 600 atı öldürerek son havadan keskin nişancı operasyonunu gerçekleştirdiğinde halkın tepkisi hızlı bir şekilde arttı. Birçok insan, 'brumbies' olarak bilinen vahşi atların yönetimine karşı da güçlü bir duygusal tepkiye sahiptir. Diğer yandan atların vuruldukları yerde çürüyerek toprağa karışmaları hedefleniyor. Bu sayede ise toprağın zenginleştirilmesi amaçlanacak.