Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü İstifa Etti

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını görmezden gelerek BM'nin başarısız olduğunu belirterek istifa etti.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 08:16
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü İstifa Etti

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Turk’e yazdığı mektupla istifa ettiğini bildirdi.

Mokhiber mektupta, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının BM tarafından görmezden gelindiğini ve BMnin “kitlesel zulümlerin önlenmesi, savunmasız insanların korunması ve faillerin hesap verilebilirliğinin sağlanması” konusunda başarısız olduğunu belirtti.

Filistinlilerin yaşamlarının son kalıntılarının da hızla yok edildiğini” ifade eden Mokhiber, “Bir kez daha gözlerimizin önünde bir soykırımın yaşandığını görüyoruz ve hizmet ettiğimiz BM, bunu durdurma konusunda güçsüz görünüyor” dedi.

ABD), İngiltere ve Batı ülkelerinin, Gazzede kötüye giden durumun suç ortağı olduğunu vurgulayan Mokhiber, “Bu ders kitaplarında okutulacak şekilde bir soykırım vakası” ifadesinde bulundu.