Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Bolivya, İsrail ile Diplomatik İlişkilerini Kesme Kararı Aldı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Maria Nela Prada ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Freddy Mamani, düzenledikleri ortak basın toplantısında, İsrail ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldıklarını bildirdi. Bolivya, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla 2009 yılında İsrail'le diplomatik ilişkilerini kesmişti. 2020'de Başkan Jeanine Anez'in hükümeti İsrail ile ilişkileri yeniden kurmuştu.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 01:26
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Bolivya, İsrail ile Diplomatik İlişkilerini Kesme Kararı Aldı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Maria Nela Prada ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Freddy Mamani, düzenledikleri ortak basın toplantısında, İsrail ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldıklarını bildirdi.

Mamani, Orta Doğu'da yaşanan tehlikeli gelişmeler nedeniyle bu basın toplantısını yaptıklarını belirterek, 'Bolivya, İsrail devleti ile diplomatik ilişkileri kesmeye karar verdi. Ülkemiz Filistin sorununa ilişkin daha önce de iki resmi açıklama yapmıştı.' ifadesini kullandı.

'İnsanlık Dışı...'

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları sözleşmesini hatırlatan Mamani, 'Bolivya, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde yer alan her türlü zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi reddetmiştir.' değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yardımcısı Mamani, ateşkesin 'derhal' sağlanması gerektiğini vurgulayarak, 'İsrail'in Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği saldırgan ve orantısız askeri saldırı, uluslararası barışı tehdit ediyor ve aynı şekilde kınanması gerekiyor. Gıda, ilaç ve insani malzemelerin girişine engel olunmamalıdır. İsrail'in Filistin yerleşim yerlerine uyguladığı abluka kaldırılmalıdır.' diye konuştu.

Bolivya, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla 2009 yılında İsrail'le diplomatik ilişkilerini kesmişti. 2020'de Başkan Jeanine Anez'in hükümeti İsrail ile ilişkileri yeniden kurmuştu.