Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Gazze Sınırında Gazetecilere Roket Saldırısı

Gazze sınırında görev yapan gazetecilere roket saldırısı gerçekleşti. Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin girişi İsrail tarafından vuruldu ve çok sayıda sivil hayatını kaybetti. İsrail güçleri ambulansları hedef alarak yaralıları taşıyan konvoyu bombaladı. Yaralıların Mısır'a tahliyesi için güvence alınamadı.

Yayın Tarihi: 03.11.2023 20:05
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Gazze Sınırında Gazetecilere Roket Saldırısı

Gazze Sınırında Gazetecilere Roket Saldırısı

Son dakika haberine göre Gazze sınırında görev yapan Haber Global ekibinin de aralarında bulunduğu gazetecilerin çok yakınına bir roket düştü. O anlara kameralara yansıdı. Demir Kubbe tarafından etkisiz hale getirilip düşen roketin etkisiyle çevredeki araçların camları patladı.

İsrail Hastanenin Girişini Vurdu, Çok Sayıda Sivil Hayatını Kaybetti

İsrail ordusu, Gazze'de binlerce hasta ve sivilin bulunduğu Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmını vurdu. Gazze Sağlık Sözcüsü, 'İsrail'in Refah kara geçişine ulaşmak için güneye gitmeye hazırlanan ambulansları hedef alması sonucu hayatını kaybedenler ve yaralılar var.' açıklamasında bulundu. Edinilen bilgiye göre, vurulan ambulans konvoyundaki ağır yaralılar tedavi edilmek üzere Mısır'a götürülmek için Şifa Hastanesi'nden yeni ayrılmıştı. Konvoy Refah Sınır Kapısı'na doğru gidecekti.

İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 7 Ekim sabahından bu yana aralıksız olarak devam ediyor. İsrail güçlerinin Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında binlerce sivil yaşamını yitirdi. On binlerce sivil yaralandı. Son açıklanan verilere göre 3 binden fazla çocuk ve bebek kanlı saldırılarda can verdi.

İsrail Güçleri Ambulansları Hedef Aldı

Hastane, kilise, cami, pazar yeri demeksizin hava saldırısı düzenlemeye ve sivilleri hedef almaya devam eden İsrail güçlerinin son olarak yaralıları taşıyan ambulansları hedef aldığı bildirildi. Gazze'den Refah Sınır Kapısı'na giderek tedavi için Mısır'a geçecek olan ambulans İsrail güçlerince bombalandı. Saldırı sonrasında açıklama yapan Gazze'deki Sağlık Bakanlığı çok sayıda sivilin öldüğünü ve yaralandığını açıkladı.

Yaralıların Tahliyesi İçin Güvence Alınamadı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, Şifa Hastanesi'ndeki yaralıların Mısır'a tahliyesi için Uluslararası Kızılhaç'ın da İsrail'den güvence alamadığı şeklinde açıklama yapmıştı. Bakanlık, Gazze merkezindeki Şifa Hastanesi'nden bir konvoyun yaralıları taşımak için yerel saatle 16.00'da hareket edeceğini duyurmuştu.