Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Hamas Saldırısı Sonrası Antisemitizm ve İslamofobi Artıyor

Yakın tarihli bir rapora göre, Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırısından sonra internette antisemitik ifadeler artarken, YouTube'da Yahudilere yönelik nefret içerikli yorumlar da artış gösterdi. Ayrıca, İslamofobik saldırıların da arttığı belirlendi.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 06:40
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Hamas Saldırısı Sonrası Antisemitizm ve İslamofobi Artıyor

Yakın tarihli bir rapora göre, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik sürpriz saldırısından bu yana internette antisemitik ifadeler artarken, YouTube'da bir hafta içinde Yahudilere yönelik toplam 15 bin 720 nefret içerikli yorum paylaşıldı.

İsrail Hamas savaşı nedeniyle dünya genelinde tansiyon yükselirken İslamofobinin de artmasından endişe ediliyor. İngiltere merkezli Stratejik Diyalog Enstitüsü (ISD) tarafından salı günü yayınlanan yeni araştırma, saldırıyı takip eden üç gün içinde, çatışmayla ilgili YouTube videolarına yapılan antisemit yorumların önceki üç güne kıyasla yüzde 4963 oranında arttığını ortaya koydu.

Bu artışın bir kısmı, platformda yayınlanan İsrail ve Gazze'ye odaklanan videoların sayısındaki artışla açıklanabilir. Ancak ISD'ye göre antisemitik yorumların oranı çatışmaların başlamasından sonra günlük ortalama yüzde 247 oranında arttı.

Yorumlar, İsrailliler ve Naziler arasında karşılaştırmalar, komplo teorileri, Yahudilerin medyanın yanı sıra siyasi ve finansal kurumları da kontrol ettiği fikrinden Hamas saldırısının İsrail tarafından yerleştirilen bir 'sahte bayrak' olduğu iddiasına kadar ve Yahudi figürlere ve yetkililere yönelik doğrudan tehditler de dahil olmak üzere agresif bir dil içeriyor.

Bunlar arasında grafik görüntülerin kullanılması ve dolaşıma sokulması ile Yahudi yetkililere yönelik şiddet çağrıları da yer alıyor. Her üç yorum türü de Uluslararası Holokost Anma İttifakı'nın (IHRA) antisemitizm tanımı kapsamına giriyor.

ISD'ye göre internette bulunan diğer yorumlar, doğrudan antisemitik olarak değerlendirilemeyecek saldırgan bir dil kullanarak 'İsrail'in meşru eleştirisi ile antisemitizm arasındaki gri alana' düşüyor. Düşünce kuruluşu, YouTube'da bulunan antisemitik yorumların çoğunu doğası gereği 'sınırda' veya bazı yasal yargı alanlarında olarak tanımladı.

YouTube videolarında tespit edilen 15 bin 720 antisemit yorum, bu tür ifadelerin mutlak hacminde yaklaşık 51 katlık bir artışı temsil ediyor. Veriler aynı dönemde antisemitik mesajların genel oranında da 2,4 kat artış olduğunu gösterdi.

İngiliz düşünce kuruluşu ayrıca 4chan, Gab ve Telegram gibi uç ve alternatif sosyal medya platformlarını da analiz ederek, antisemitizmin bu platformlarda da önemli ölçüde arttığını ve 4chan'ın bu tür ifadelerin en yüksek hacmini rapor ettiğini tespit etti.

Hem antisemitik hem de İslamofobik saldırılarında artış

ISD'nin raporunda Hamas'ın İsrail'e saldırısının ardından internette yer alan İslamofobik yorumların sayısı analiz edilmezken, uzmanlar Orta Doğu'daki çatışmalar devam ederken İslamofobik nefret saldırılarının artmasından endişe ettiklerini dile getirdiler.

Londra polisi cuma günü yaptığı açıklamada geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu ay antisemitik suçlarda yüzde 1353'lük bir artış kaydedildiğini, İslamofobik suçların ise Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırısının ardından yüzde 140 arttığını belirtti.

PBS'ye göre, ABD'de Anti-Defamation League ve Council on American-Islamic Relations, 7 Ekim'i takip eden haftalarda İsrail'i destekleyen veya Filistinlileri destekleyen mitinglerde protestoculara yönelik şiddet eylemleri veya tehditler dahil, rapor edilen saldırılarda artış olduğu bilgisini paylaştı.

ABD'de 6 yaşındaki Wadea el Fayoume isimli bir çocuk ve annesi, İsrail Hamas savaşını takip eden günlerde, Müslüman oldukları gerekçesiyle ABD vatandaşı 71 yaşındaki Joseph M. Czuba tarafından askeri tip bir bıçakla 26 kez bıçaklanarak öldürüldü.