Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İrlandalı Genç Yanlışlık Sonucu Kısa Süreli Multimilyoner Oldu

İrlanda’nın başkenti Belfast’te yaşayan Dane Gillespie isimli bir genç, büyükannesinden hesabına gelen yaklaşık 298 bin TL’lik (8.900 sterlin) bir çekin yanlış yatırılması sonucunda kısa süreli multimilyoner oldu. Nationwide Building Society’nin sisteminin ayrıntıları yanlış okuması nedeniyle Gillespie’ın hesabına 300 milyon TL gibi (8,9 milyon £) gibi devasa bir para yatırıldı; bu, olması gerekenden bin kat daha fazlaydı. Gillespie’ın annesinin tavsiyesine kulak vermesi isabet oldu çünkü kurumun hatayı fark etmesi ve hesapta gerekli düzeltmeleri yapması çok uzun sürmedi. Yine de Belfast Met öğrencisi, her zaman “bir zamanlar multimilyoner” olduğunu söyleyebilir.

Yayın Tarihi: 19.09.2023 04:08
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

İrlandalı Genç Yanlışlık Sonucu Kısa Süreli Multimilyoner Oldu

İrlanda’nın başkenti Belfast’te yaşayan Dane Gillespie isimli bir genç, büyükannesinden hesabına gelen yaklaşık 298 bin TL’lik (8.900 sterlin) bir çekin yanlış yatırılması sonucunda kısa süreli multimilyoner oldu.

Nationwide Building Society’nin sisteminin ayrıntıları yanlış okuması nedeniyle Gillespie’ın hesabına 300 milyon TL gibi (8,9 milyon £) gibi devasa bir para yatırıldı; bu, olması gerekenden bin kat daha fazlaydı.

ANNESİ SAKİNLEŞTİRDİ

Mirror’ın haberine göre gencin annesi Caroline, “bakiyenin” ekran görüntüsünü gördüğünde şoka uğradığını belirterek “İnanamadık. Oğlum birkaç saatliğine milyoner olduğunu düşündü. Bize söylemesi ve gidip her şeyi mahvetmemesi iyi oldu.”

“Bana ‘Bir Porsche sipariş edeceğim’ dedi ve ben de ‘Saçmalama, bu bizim paramız değil, bu işi halletmemiz lazım’ dedim.”

“Sadece dışarı çıkıp harcamak istiyordu ama eğer bunu yaparsa geri ödemek zorunda kalacağımızı söyledim” dedi.

Gillespie’ın annesinin tavsiyesine kulak vermesi isabet oldu çünkü kurumun hatayı fark etmesi ve hesapta gerekli düzeltmeleri yapması çok uzun sürmedi. Yine de Belfast Met öğrencisi, her zaman “bir zamanlar multimilyoner” olduğunu söyleyebilir.

İngiltere'de yaşanan bir yanlışlık, ülke gündemine damga vurdu.

Herkesin aklında gelen 'piyango vursa da zengin olsam' hayali, 18 yaşındaki bir genç için gerçek oldu. Kazara da olsa gerçekten milyoner olan gencin hikayesi sosyal medyada oldukça konuşuldu.

DOLANDIRICILIK DEĞİL, ŞAKA DEĞİLDİ

18 yaşındaki Dane Gillespie, sabah uyandığında bankasından gelen bildirim karşısında ne yapacağını şaşırdı. Bildirimde hesabına tam 8.9 milyon sterlin olduğunu gören Gillespie, önce bunun bir şaka olduğunu düşündü. Dolandırıcılardan gelen bir spam veya arkadaşlarının yaptığı bir şaka olduğunu düşünen genç, gerçeği algıladıktan sonra şoke oldu: Hesabındaki tüm para gerçekti!

Kısa süre önce büyükannesinden 8 bin 900 sterlinlik bir çek aldığını hatırlayan Gillespie, multimilyoner olmasının bankanın hatası olduğunu anladı. Ödemesi gereken miktarın fazla yazan ve tam 1000 kat fazla para yatıran bankanın kendisini durduk yere milyoner yaptığını anlayan genç ne yapacağını şaşırdı.

ANNESİ İADE ET DEDİ, BABASI PORSCHE İSTEDİ

Bakiyesinin ekran görüntüsünü annesi Caroline ile paylaşan Gillespie, ne yapması gerektiğini sordu. Sesini çıkarmayıp parayı harcayıp harcamamak arasında kalan Gillespie'ın annesi, 'Buna inanamadık. Oğlum birkaç saatliğine milyoner olduğunu düşündü. Çarşamba sabahı hesabında 8.9 milyon sterlin vardı.' ifadelerini kullandı. 'Bize söylediği ve gidip her şeyi mahvetmediği iyi oldu. Ertesi dakika eşim bana banka hesap bilgilerinin fotoğrafıyla birlikte bir mesaj gönderdi. Bana 'Bir Porsche sipariş edeceğim' dedi, ben de 'Saçmalama, o bizim paramız değil, bunu halletmemiz lazım' dedim.' İfadelerini kullanan Caroline, oğlunun parayı iade etmesine ön ayak oldu. Porsche almak isteyen babanın hayalleri ise suya düştü.

Gillespie'ın uyarısının ardından hatasını anlayan banka, olaydan kısa bir süre sonra hesap bakiyesini olması gerektiği gibi düzeltti.