Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İsrail-Filistin Çatışmalarında Ölen İsrail Askerlerinin Sayısı 315'e Yükseldi

İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki çatışmalarda ölen İsrail askerlerinin sayısı 315'e yükseldi. Gazze Şeridi'ndeki rehine sayısı ise 238. İsrail ordusu, Gazze'ye kara saldırılarını sürdürecek ve yakıt girişini durduracak. Çatışmalarda verilecek kayıplar ve uluslararası baskılar nedeniyle topyekün bir kara harekatı ertelendi. Gazze'deki saldırılarda İsraillilerin yanı sıra binlerce Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. İsrail'in bombardımanı nedeniyle Gazze'de iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 13:10
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

İsrail-Filistin Çatışmalarında Ölen İsrail Askerlerinin Sayısı 315'e Yükseldi

İsrail ile Filistinli gruplar arasında çatışmaların başladığı 7 Ekim'den bu yana ölen İsrail askerlerinin sayısı 315'e yükseldi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, çatışmalarda hayatını kaybeden asker sayısına ilişkin güncel bilgileri paylaştı. Şu ana kadar 315 asker ve subayın ailelerine ölümleriyle ilgili bilgi verildiğini aktaran Ordu Sözcüsü, 'Gazze Şeridi'ndeki rehine sayısının 238 olduğunu' kaydetti. Gazze'deki 'kara saldırılarının' devam edeceğini söyleyen Hagari, 'Gazze Şeridi'ne yakıt girmeyecek, bu siyasi düzeyde bir karardır ve bunu uyguluyoruz.' dedi.

Verilecek Kayıplar Kara Harekatını Erteletiyor

Öte yandan; ara ara sert kara operasyonları gerçekleştiren İsrail ordusunun topyekün bir kara harekatını birden çok nedenle erteledi belirtiliyor. İsrailli uzmanlar ordunun, çatışmalarda verilecek kayıpların yanı sıra Lübnan veya Suriye'den yeni cephelerin açılabileceği ihtimali ve ABD'nin baskısı nedeniyle Gazze Şeridi'ne kara harekatını ertelediğini belirtiyor.

İsrail'in Gazze'ye Saldırılarında Son Durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e kapsamlı saldırı başlattı. İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava saldırılarına başladı. İsrailli yetkililer, Gazze'den düzenlenen saldırılarda askerlerin yanı sıra 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 457'si çocuk, 2 bin 136'sı kadın olmak üzere 8 bin 306 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 48 kişinin yaralandığını bildirdi. İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 122 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı. İsrail bombardımanında Gazze'de 35, Lübnan'da 1 gazeteci yaşamını yitirdi. İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi. İsrail ordusu, 26 Ekim'de karadan sınırlı saldırılarını genişletmeye başlayıp hava bombardımanın dozunu daha da artırdı. Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu sağlık tesisleri de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.