Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İsrail Gazze'ye Karadan Operasyona Başladı

İsrail'in Gazze'ye karadan operasyona başladığı bildirildi. İçişleri Bakanlığı, İsrail güçlerinin Gazze'nin kuzey ve orta kesimlerine doğru ilerlediğini duyurdu. Yemen'deki Husiler ise İsrail'e balistik füze fırlattıklarını açıkladı. İsrail ordusu, Gazze'nin iç kesimlerinde şiddetli çatışmalara girdiğini bildirdi. New York Times ise İsrail'in kara operasyonunu küçük çaplı olarak başlattığını belirtti.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 16:56
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

İsrail Gazze'ye Karadan Operasyona Başladı

Habertürk Güvenlik Politikaları Koordinatörü Çetiner Çetin ve Habertürk Dış Haberler Editörü Saime Toktaş'ın aktardığına göre İsrail Gazze'de karadan kıskaç operasyonuna başladı.

Gazze'deki İçişleri Bakanlığı, İsrail güçlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzey ve orta kesimlerine doğru ilerleyişini artırdığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bezm, İsrail askeri araçlarının Gazze'nin doğusundaki Salahaddin Caddesi'nde olduğunu ve Er-Raşid Caddesi'ne doğru ilerlemeye çalıştığını söyledi.

Yemen'de İran destekli Husiler ise Salı günü yaptığı açıklamada, İsrail'e doğru çok sayıda balistik füze fırlattıklarını açıkladı. Grubun askeri sözcüsü Yahya Saree'nin televizyondan yayınlanan ve sosyal medyadan da paylaşılan açıklamasında, bu operasyonun İsrail'i hedef alan üçüncü operasyon olduğu ve daha fazlasının geleceği ifade edildi.

İsrail ordusu, kara birliklerinin abluka altındaki Gazze Şeridi'nin iç kesimlerinde, Filistinli gruplarla 'şiddetli çatışmalara' girdiğini bildirdi. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, askerlerinin son birkaç saat içerisinde Gazze'nin iç kesimlerinde şiddetli çatışmalara girdiği belirtildi.

ABD'li New York Times da bugün paylaştığı analizinde İsrail'in kara operasyonunun resmi ilan edilmese Cuma günü başladığını ifade etmişti. NYT, İsrail ordusunun kasıtlı olarak operasyonu küçük çaplı olarak faaliyete geçirdiğini, hem kuzeyden hem güneyden girerek Hamas'ı bir kıskaç operasyonuyla yok etmeye çalışacağını ifade etmişti.