Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İsrail, Gazze'yi Bombalarken ABD'den Büyük Destek

İsrail, 7 Ekim'den bu yana aralıksız bir şekilde Gazze'yi bombalarken ABD'den büyük destek alıyor. ABD, İsrail'e her platformda destek verdiğini dile getiriyor ve yardım paketi için Senato'ya başvurdu. Tasarının görüşülmesi bekleniyor. Ancak tasarıya eleştiriler de gelmekte.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 01:44
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

İsrail, Gazze'yi Bombalarken ABD'den Büyük Destek

İsrail, 7 Ekim'den bu yana aralıksız bir şekilde Gazze'yi bombalamaya devam ediyor.

Gazze'yi abluka altına alan ve açık hava hapishanesine çeviren İsrail'e ise en büyük destek ABD'den geliyor. ABD, Her fırsatta ve her platformda İsrail'e destek verdiğini dile getiriyor. Hatta Başkan Joe Biden, İsrail'e giderek İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile sarıldı ve basına bu şekilde destek pozu verdi.

İsrail'in hastane vurmasını dahi kabullenmeyen ABDli yetkililer, yardım paketi için Senato'nun kapısını çaldı. 14,3 milyar dolarlık destek talebi Cumhuriyetçiler, İsrail'e 'Hamas'a karşı savaşında' ihtiyacı olduğu fonun sağlanması amacıyla 14,3 milyar dolar yardım gönderilmesine yönelik yasa tasarını kamuoyu ile paylaştı. Söz konusu yardım kapsamında, İsrail'in 'Demir Kubbe' ve 'Davut Sapanı' hava savunma sistemleri için 4 milyar dolar, 'Demir Işın' hava savunma sistemi için 1,2 milyar dolar ayrılması öngörülüyor.

Tasarının, bugün Temsilciler Meclisinin alt komitesinde görüşülmesi bekleniyor. Tasarıya eleştiri geldi Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, yaptığı yazılı açıklamada söz konusu tasarıyı eleştirdi. Tasarının maddelerinin, Beyaz Saray'ın bütçe teklifinin 'altını oyduğunu' savunan Jean-Pierre, 'Ulusal çıkarlarımızı politize etmek, umutsuz bir girişimdir.' ifadesini kullandı. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ben Cardin de yaptığı açıklamada, tasarı için IRS fonunun kesilmesini 'zehirli hap' olarak nitelendirdi.

Yapılan eylem dikkati çekti

ABD'de İsrail için istenilen yardım, eylemlere neden oldu. Senato'da yapılan eylemde yardımı onaylamayan bazı protestocuların kollarına kırmızı boya sürerek Gazze yazdığı görüldü.