Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Orta Doğu'da Tansiyon Yükseliyor: Mısır'dan Sert Açıklamalar

Orta Doğu'da tansiyon yükseliyor. Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, Sina Yarımadası'ndaki her kum tanesi için milyonlarca can feda etmeye hazır olduklarını söyledi. İsrail'in Gazze'ye saldırıları devam ederken, çatışmalarda birçok kişi hayatını kaybetti.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 18:17
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Orta Doğu'da Tansiyon Yükseliyor: Mısır'dan Sert Açıklamalar

SON DAKİKA HABERİ...

Orta Doğu kaynıyor. Katliamcı İsrail, tam 26 gündür sivillerin üzerine bombalar yağdırıyor. Tansiyonun giderek arttığı bölgede yeni bir savaşın patlak vermesi ise an meselesi...

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli:

Mısır yerel medyasında yer alan habere göre Medbuli, El-Ariş kentindeki 101'inci Tabur Karargahı'nda bazı askeri yetkililerin yanı sıra bölgedeki Arap kabilelerinin liderleriyle bir araya geldi. 2014'ten bu yana Sina Yarımadası'nda yapılan yatırımlara ve bölgenin Mısır için önemine değinen Medbuli, 'Tarih boyunca, antik Mısır uygarlığından bu yana Mısır ve Nil Nehri'ne yönelik bir tehdit ve saldırı söz konusu olmuştur.' ifadesini kullandı. Sina'nın, tüm Mısır halkı için ayrı bir önem ve değere sahip olduğunu belirten Medbuli, 'Biz Mısırlılar, Sina topraklarındaki her kum tanesi için milyonlarca can feda etmeye hazırız. Mısır, hiçbir şeyin kendisine dayatılmasına izin vermeyecek. Bölgesel meselelerin bizim aleyhimize tasfiye edilmesine veya çözümlenmesine müsaade etmeyeceğiz.' diye konuştu.

İsrail'in Gazze'ye Saldırıları:

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in 'Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik' devam eden ihlallerine karşılık verme gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanını başlattı. İsrailli yetkililer, Gazze'den düzenlenen saldırılarda 317'si asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze'de el-Kassam Tugaylarının elinde 240 İsrailli esir olduğunu kaydetti. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 542'si çocuk, 2 bin 187'si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin yaralandığını bildirdi. İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 126 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı. İsrail bombardımanında Gazze'de 35, Lübnan'da bir gazeteci yaşamını yitirdi. İsrail'in, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi. İsrail ordusu, 26 Ekim'de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırılarının dozunu daha da artırdı. Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.