Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Rus Komedyenlerin İtalyan Başbakanı Giorgia Meloni ile Telefon Şakası

Rus komedyenler Vovan ve Lexus, İtalyan Başbakanı Giorgia Meloni ile yaptıkları telefon şakasını paylaştı. Meloni, göç dalgası, Rusya-Ukrayna çatışması ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkında düşüncelerini dile getirdi. Ayrıca, İtalya'nın mülteciler konusunda yalnız bırakıldığını ve Afrika'ya yatırım yapmayı sürdüreceğini belirtti. Başbakan Meloni'den önce birçok ünlü isim de Rus komedyenlerin tuzağına düşmüştü.

Yayın Tarihi: 02.11.2023 02:43
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Rus Komedyenlerin İtalyan Başbakanı Giorgia Meloni ile Telefon Şakası

Rus Komedyenlerin İtalyan Başbakanı Giorgia Meloni ile Telefon Şakası

Kendilerini çeşitli ülkelerden üst düzey yetkili, siyasetçi, diplomat gibi tanıtarak önemli siyasilerle “dostane” telefon görüşmeleri yapan, ağızlarından ustaca laf almayı başaran Rus komedyenler Vladimir Kuznetsov ve Aleksei Stoliarov yeniden gündemde. Daha çok Vovan ve Lexus olarak bilinen ikili, bu defa İtalyan Başbakanı Giorgia Meloni'yr ait olduğunu iddia ettikleri ses kaydını paylaştı.

İkilinin önemli bir 'Afrikalı diplomat' kimliğinde aradığı Meloni'nin, kameralar önünde dile getirmeyi pek de tercih etmeyeceği sözlere imza atması, su kaldıracak gibi görünüyor. Fratelli d'Italia'nın (İtalya'nın Kardeşleri) lideri, sohbet esnasında özellikle Afrika ülkelerinden İtalya'ya yaşanan göç dalgası, Ukrayna meselesi, Fransa Başkanı Emmanuel Macron'un Nijer'de atmayı planladığı adımlar üzerine düşüncelerini dile getirdi.

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI

Şakanın en can alıcı kısmı şüphesiz Rusya-Ukrayna çatışması üzerine. Ustaca sorulan sorularla yönlendirilen Meloni, 'Bir şekilde bu işin içinden çıkmak zorunda olduklarını' itiraf etti. Savaşın başta enerji açığı ve artan enflasyon olmak üzere ülkesini ciddi bir biçimde etkilediğini söyleyen Meloni, her iki taraf için de kabul edilebilir bir çözüm bulunması gerektiğini, kendisinin bunun üzerine çalıştığını fakat kartları masaya koymak için 'doğru zamanı beklediğini' ifade etti.

Kendisi tarafından 'mütevazı' olarak tanımlanan Ukrayna'nın karşı taarruzunun ardından Batı ittifakında genel bir yorgunluk yaşandığını ifade etmekten de geri durmadı. Böyle olmakla beraber, Ukrayna'nın arkasında olmayı sürdüreceklerini 'Afrikalı diplomat'a belirtti.

İTALYA'NIN YALNIZLIĞI

Fakat Meloni'nin en çok üzerinde durduğu konu, son dönemde İtalya'ya doğru gittikçe artmakta olan göç dalgası oldu. Mülteci akınının, göçmen karşıtı politikalarla iktidara gelen Meloni hükümetini zora soktuğu bilinen bir gerçek. Başbakan, telefon şakası esnasında İtalya'nın mülteciler konusunda nasıl yalnız bırakıldığını, AB ülkelerinden ne yardım ne de destek alabildiklerini, kimi Eski Kıta liderlerinin telefona çıkmaktan bile kaçındıklarını ifade ederek, Avrupalı meslektaşlarını “Afrikalı diplomat”a şikayet etti.

AFRİKA VE MACRON

Madem ki görüşülen kişi bir “Afrikalı diplomat”, konu doğal olarak Afrika'ya da geliyor. Bu noktadaysa Meloni'nin hedefinde Fransa dolayısıyla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron var. İtalyan Başbakanı, Nijer Devriminden sonra Fransa'nın hatalı bir politika izlediğini, müdahale olasılığınınsa yeni bir göç dalgasına sebep olabileceğini endişeyle belirtti. Böyle olmakla beraber İtalya'nın Mattei Planı dahilinde, Afrika'ya yatırım yapmayı sürdüreceğini, enerjiyi burada üretip yine buradan satın alacaklarını da sözlerine ekledi.

TUZAĞA DÜŞENLER

Başbakan Giorgia Meloni'den önce Vovan ve Lexus'un tuzağına düşenler arasında ABD Senatörü Bernie Sanders, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, şarkıcı Billie Eilish, aktör Joaquin Phoenix, eski SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, eski ABD Senatörü John McCain, Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Prens Harry, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, AB Merkez Bankası Başkanı Christine Legarde, yazar Stephen King ve J.K. Rowling gibi isimler de var. Rus komedyenlerin yaptıkları birçok telefon görüşmesinde, karşılarındakine kendilerini 'aktivist' Greta Thunberg ve babası olarak tanıtmalarıysa özellikle dikkat çekti.