Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Rusya'da Wagner Paralı Asker Grubu Yeniden Üye Alımına Başladı

Rusya'da Wagner paralı asker grubunun, kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin öldükten aylar sonra en az iki bölgede tekrar üye alımına başladığı belirtildi. Wagner, Prigojin'in Haziran sonunda Rus ordu liderlerine karşı ayaklanmasını takip eden kaotik aylarda paralı asker alımını durdurmuştu. Ağustos ayında Prigojin ve ona yakın isimler, Rusya'da düşen bir uçakta öldü. Birçok kişi, uçağı Kremlin'in düşürdüğünü öne sürüyor.

Yayın Tarihi: 02.11.2023 18:03
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Rusya'da Wagner Paralı Asker Grubu Yeniden Üye Alımına Başladı

Rusya'da Wagner Paralı Asker Grubu Yeniden Üye Alımına Başladı

T24 Dış Haberler Rusya'da Wagner paralı asker grubunun, kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin öldükten aylar sonra en az iki bölgede tekrar üye alımına başladığı belirtildi. Wagner, Prigojin'in Haziran sonunda Rus ordu liderlerine karşı ayaklanmasını takip eden kaotik aylarda paralı asker alımını durdurmuştu. Ağustos ayında Prigojin ve ona yakın isimler, Rusya'da düşen bir uçakta öldü. Birçok kişi, uçağı Kremlin'in düşürdüğünü öne sürüyor. Haber siteleri 59.ru ve NGS.ru'ya göre özel askeri şirket, Rusya Ulusal Muhafızları'nın (Rosgvardia) bir parçası olarak Perm ve Novosibirsk'te savaşçı alımına başladı. 59.ru'ya konuşan bir Wagner kaynağı, "Amblem ve sembollerin değişmeyeceğini" söyledi. NGS.ru'ya konuşan Wagner kaynağı da kontratların Savunma Bakanlığı ile değil, Rosgvardia ile yapıldığını ifade etti. Moscow Times, yeni alınan savaşçıların Ukrayna'ya gönderilip gönderilmeyeceğinin bilinmediğini ifade etti. Rus basınına göre yeni Ulusal Muhafız ünitesinde Prigojin'in 25 yaşındaki oğlu Pavel liderlik ediyor.

Yevgeniy Prigojin'in Ölümü

Devlet Başkanı Putin ve Rusya'nın üst düzey askeri yönetimine başlattığı başarısız isyanla dünya gündemine oturan paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin 23 Ağustos tarihinde Moskova yakınlarında gerçekleşen gizemli bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Düşen uçakta üst düzey isimlerin yer alması Wagner'i lidersiz bıraktı. Rusya savaşmaya hazır 'on binlerce eğitimli askere' sahip olmasına rağmen Wagner grubunu cepheye kabul etmezken, Wagner askerleri de Afrika ve Orta Doğu'daki iş seçeneklerini değerlendirmeye almıştı.

Yeniden Asker Toplama İddiaları

ABD kaza sonrası Wagner'in askeri gücünün tamamen son bulduğunu iddia ederken bugün Rus medyasında dikkat çeken bir haber yer aldı. İki Rus medya kuruluşunun haberine göre, 2014 yılından bu yana en az 7 ülkede faaliyet gösteren ve Ukrayna savaşı ile dünya çapında üne kavuşan paralı asker grubu Wagner uçak kazasından 3 ay sonra yeniden asker toplamaya başladı. Başlarında Prigojin'in oğlu Pavel Prigojin olduğu iddia ediliyor.