Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Ticaret Bakanlığı, Çin, Hindistan, Japonya ve Rusya Menşeli Çelik Ürünlerine Damping Soruşturması Başlattı

Ticaret Bakanlığı, yerli üretici tarafından yapılan başvuru üzerine Çin, Hindistan, Japonya ve Rusya menşeli sıcak haddelenmiş yassı çelik ürününe yönelik damping soruşturması başlattı. Ayrıca, Çin menşeli sıcak haddelenmiş rulo halinde olmayan yassı çelik ürünlerine dampinge karşı vergi uygulaması sürecektir.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 13:01
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Ticaret Bakanlığı, Çin, Hindistan, Japonya ve Rusya Menşeli Çelik Ürünlerine Damping Soruşturması Başlattı

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanarak Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, yerli üretici tarafından yapılan başvuru üzerine Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Japonya ve Rusya menşeli "sıcak haddelenmiş yassı çelik" ürününe yönelik damping soruşturması başlatıldı.

Çelik sektörü açısından kritik iki düzenleme Resmi Gazete de yayımlandı. İlk düzenlemeye göre, Çin, Hindistan, Japonya ve Rusya menşeli sıcak haddelenmiş yassı çelik ithalatına yönelik damping soruşturması açıldı. Buna göre, yerli üreticiler Çolakoğlu Metalurji AŞ, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ, İskenderun Demir ve Çelik AŞ, Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi AŞ ve Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi AŞ adına Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafından yapılan başvuru değerlendirildi. Yapılan inceleme sonucunda, damping soruşturması açılabilmesi için yeterli bilgi, belge ve delillerin bulunduğu anlaşıldığından, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulunun kararı ile Çin, Hindistan, Japonya ve Rusya menşeli başvuru konusu ürüne yönelik olarak Yönetmeliğin 20 nci maddesi çerçevesinde bir damping soruşturması açılmasına karar verildi.

Çin çeliğindeki damping önlemleri sürecek

İkinci düzenleme doğrudan Çin menşeli çelik ürünlerini hedef aldı. Buna göre, Çin Halk Cumhuriyeti menşeli sıcak haddelenmiş rulo halinde olmayan yassı çelik (kalın levha) ürünü ithalatına üretici şirket Jiangying Xingpeng Special Steel Works Co. Ltd. ve diğerlerine göre değişen oranlarda dampinge karşı vergi uygulaması sürecek. Resmi Gazete de yayımlanan ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğe göre, söz konusu ürün grubu için Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen nihai gözden geçirme soruşturması tamamlandı. Soruşturma sonucunda, Çin menşeli bu ürünlere yönelik önlemin yürürlükten kalkması durumunda dampingin ve zararın devam etmesinin veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu belirlendi. Buna göre, sıcak haddelenmiş rulo halinde olmayan yassı çelik ürününün ebatlarına göre değişen oranlarda; Jiangying Xingpeng Special Steel Works Co. Ltd. üretimi olanlarının ithalatına CIF bedelinin yüzde 16,89 u, diğerlerinden yapılacak ithalata ise yüzde 22,55 i oranında dampinge vergi uygulanmaya devam edilecek.