Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Trendyol Süper Lig 2023/24 Sezonu ve Play-Off Sistemi İddiaları

Trendyol Süper Lig 2023/24 sezonu başladı ve son 4 takımın Süper Lig'den düşeceği açıklandı. Türkiye Futbol Federasyonu'nun yaptığı anketle play-off sistemi getirilmesi düşünülüyor. A Spor yorumcusu Erman Toroğlu, gelecek sezon play-off oynanması için hazırlık yapıldığı iddiasında bulundu.

Yayın Tarihi: 19.09.2023 00:44
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Trendyol Süper Lig 2023/24 Sezonu ve Play-Off Sistemi İddiaları

Trendyol Süper Lig 2023/24 Sezonu

Trendyol Süper Lig 2023/24 sezonu 11 Ağustos itibari ile başladı. 20 takımın büyük bir rekabet ile mücadelede ettiği ligde son 4 takım Süper Lig'den 1. Lig'e düşecek.

Avrupa Haritası Belli Oldu

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (TFF) yapılan açıklamaya göre, 2023-2024 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan takımın yanı sıra, ligi 2. sırada bitiren ekip; UEFA Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etme hakkı kazanacak. Türkiye Kupası'nı kazanan takım, UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkı elde edecek ilk ekip olurken, lig 3.'sü ise, UEFA Avrupa Ligi'nde oynayacak ikinci temsilci olacak. Sezonu 4. sırada tamamlayan takım ise UEFA Avrupa Konferans Ligi'ne gidecek. Türkiye Kupası'nı müzesine götüren kulüp, sezonu ilk 3 sıra içerisinde tamamlarsa, lig 4.'sü ekip UEFA Avrupa Ligi'ne, 5. olan takım ise UEFA Avrupa Konferans Ligi'ne katılmaya hak kazanacak.

TFF Anket Başlattı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ilginç bir anket çalışması başlattı. TFF, tüm taraftarlara açtığı ankette başta Süper Lig olmak üzere tüm organizasyonlarının formatını yeniden belirlemeyi hedefliyor. TFF'nin özellikle büyük 'en iyi takımlar'ın birbiriyle daha fazla maç yapılmasına dair seçeneği akla Süper Lig'de play-off sistemi mi geliyor, sorunu da akla getirdi. TFF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Türkiye Futbol Federasyonu'nun UEFA Şampiyonlar Ligi, Hollanda ve Belçika lig yapılarını yeniden düzenleyen Hypercube firması ile yaptığı iş birliği protokolü çerçevesinde format yapısını belirlemek için planlanan anketler kulüp ve taraftarlara açıldı. Yapılacak çalışma ve anket değerlendirmeleri sonucunda Trendyol Süper Lig, Trendyol 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig ile Ziraat Türkiye Kupası format yapısı gözden geçirilecektir.

Play-Off ve Play-Out İddiaları

TFF yaptığı bu anketle birlikte Avrupa'nın birçok liginde uygulanan play-off ve play-out sisteminin getirileceğini düşündürmüştü. A Spor ekranına çıkan usta yorumcu Erman Toroğlu, play-off ve play-out konusuyla ilgili olay yaratacak ifadeler kullandı. İşte Toroğlu'nun sözlerinin tamamı: 'Bana gelen habere göre, gelecek sezon play-off / play-out oynanması için inanılmaz bir hazırlık var.' 'Biz seyirciye söyleyelim, seyirci hazırlıklı olsun çünkü bayağı bir hazırlık var. Olma şansı da çok yüksek geliyor bana.'

Play-Off Sistemi Nedir?

Play-Off Sistemi şu şekilde uygulanıyor; ligi ilk dört sırada bitiren takımlar Play-Off müsabakalarına katılma hakkı kazanır. Ligi 4. sırada bitiren takım ile 1. sırada bitiren takım, 3. sırada bitiren takım ile ise 2. sırada bitiren takım eşleşir. Müsabakalar, 1 ve 2. takımların sahasında tek maç eleme usulüne göre oynanır. Bu müsabakaları kazanan takımlar, ilk maç ligi daha alt sırada bitiren takımın sahasında olacak şekilde, çift maç eleme usulüne göre karşılaşırlar ve bu müsabakalar sonucunda kazanan takım ikinci finalist olarak Play-Off Finaline yükselir. Play-Off Finali tarafsız sahada tek maç eleme usulünü göre oynanır. Kazanan takım Spor Toto Süper Lig Şampiyonu olur.

Play-Out Sistemi Nedir?

Elenen veya ligden düşecek takımların belirlendiği sisteme verilen isimdir. Genelde 3,4 veya 5 (bazen 6) takımla oynanan bu sistemde, küme düşecek olan takımlar aralarında bir maç daha oynar ve küme düşme hattında olan takımlar için bir şans daha doğar. TÜRKİYE'DE DENENDİ 2012-2013 sezonunda Türkiye liginde Play-Off sistemine bir defaya mahsus olmak üzere geçilmiştir. O sene Galatasaray, normal sezonu lider olarak tamamlamasına rağmen Play-Off sayesinde Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor ile arasında ikişer maç daha oynamış, şampiyonluk son maça kalmış ve Galatasaray, 2012-2013 sezonu şampiyonu olmuştur.