Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Türkiye'nin İsrail-Filistin İhtilafında Tutumu Dünya Basınında Yankı Uyandırdı

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı Türkiye'nin Filistin-Hamas yanlısı tutumu dünya basınında yankı uyandırdı. Türkiye'nin İsrail'e yönelik tepkisi ve tehdit altında olması, Türkiye'nin uluslararası düzende öncü olma görevini vurgulamaktadır.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 14:44
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Türkiye'nin İsrail-Filistin İhtilafında Tutumu Dünya Basınında Yankı Uyandırdı

Türkiye'nin Filistin-Hamas Yanlısı Tutumu

İsrail'in 7 Ekim sonrası abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları karşısında Türkiye'nin Filistin-Hamas yanlısı tutumu ABD ve İsrail basınını rahatsız etti. ABD ve Avrupa Birliği, İsrail'in katliamına sessiz kalırken Türkiye, Gazze'ye yönelik soykırım politikasının durdurulması için diplomatik girişimlerine hız verdi. Türkiye'nin İsrail-Filistin ihtilafına yönelik tutumunu Cumhurbaşkanı Erdoğan, en üst perdeden dünyaya ilan etti. İsrail'i sert bir dille eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Hamas, bir terör örgütü değil topraklarını koruma mücadelesi veren bir mücahitler grubudur' çıkışı dünyada geniş yankı uyandırdı.

Türkiye'nin İsrail'e Yönelik Tepkisi

Türkiye'nin İsrail'e yönelik ağır tepkisi sonrası ABD ve İsrail basını hazımsızlığını gözler önüne serdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail ile ilgili sözlerinin Müslüman dünyasında yaygın bir şekilde beğenildiğini yazan ABD basını, Türkiye'nin İsrail'in güvenlik vizyonuna darbe vurduğunu kaydetti. Türkiye'nin Filistin yanlısı tutumunun İsrail ile komşu olan devlet liderlerini cesaretlendirecek boyutta olduğu belirtildi. İsrail basını ise batıda İspanya ve doğuda da Türkiye'nin İsrail'e karşı diplomatik savaşa önderlik ettiğini yazdı. İsrail'in askeri açıdan kısıtlamaya kararlı iki devletle karşı karşıya olduğu vurgulandı. Türkiye ve İspanya'nın NATO üyesi olduğuna dikkat çeken İsrail basını, AB'yi hedef alarak, 'İspanya ve Türkiye'nin bu çağrılara öncülük edeceğinden ve bu konudaki başarıları alkışlayacaklarından emin olabiliriz' ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Tehdit Altında Olması

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Suriye-Irak'tan kuşatma ve teslim alma stratejisiyle bağlantılı olarak değerlendirilmelidir. ABD ve İsrail'in Türkiye'yi hedef olarak gördüğü açıktır. Türkiye'nin tehdidi bertaraf etmek için doğru stratejiyi belirlemesi ve ABD ve İsrail'e karşı işbirliğini güçlendirmesi gerekmektedir. Türkiye ve Suriye devletlerinin işbirliği, ABD'nin Suriye'deki yasadışı işgalini sona erdirecek ve İsrail saldırganlığını durduracak bir kuvvet dengesi oluşturacaktır.

Türkiye'nin Uluslararası Düzende Öncü Olması

Türkiye Cumhuriyeti'nin, gelişen dünyanın talep ettiği adil uluslararası düzenin inşasında öncü ülkelerden biri olması gerekmektedir. Türkiye'nin tarihindeki zaferlerin bir devamı olarak, Cumhuriyet'in yüzüncü yılında Türkiye'nin bu görevi yerine getirmesi beklenmektedir.