Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, İsrail'in kendini savunma hakkını destekledi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan'ın İsrail'in kendini savunma hakkını desteklediğini ancak uluslararası hukuk ve insan haklarının göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti. Miçotakis ayrıca Gazze'de insani koridorlar açılması ve çatışmalara 'insani ara verilmesi' çağrısını yineledi. Yunanistan'ın Filistin sorununa iki devletli siyasi çözüm görüşünde ısrarlı olduğunu ifade eden Miçotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Gazze'de ateşkes çağrısı yapan karar tasarısına Yunanistan'ın çekimser oy kullanmasının nedeninin, tasarının 'dengeli' olmaması ve Yunanistan'ın ulusal çıkarlarıyla örtüşmemesi olduğunu savundu.

Yayın Tarihi: 02.11.2023 08:04
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:53

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, İsrail'in kendini savunma hakkını destekledi

Yunan Parlamentosunda konuşan Kiryakos Miçotakis, Yunanistan'ın ilk andan itibaren kendini savunma hakkını desteklediği İsrail'in, bunu yaparken uluslararası hukuk ve uluslararası insan haklarını da göz önünde bulundurması gerektiğini kaydetti.

Miçotakis, Yunanistan'ın, Gazze'de insani koridorlar açılması ve çatışmalara 'insani ara verilmesi' yönündeki görüşlerini tekrarladı.

'SINIRLARIN ÇOK ÖTESİNDE BİR BOYUTA ULAŞAN SALDIRI'

Basın kuruluşlarının Gazze'den geçtiği görüntülerin trajik olduğuna işaret eden Miçotakis, 'Açıkça söylüyorum, İsrail'in, uğradığı saldırıya tepki olarak mantıklı kabul edilebilecek sınırların çok ötesinde bir boyuta ulaşan saldırısı yüzünden binlerce insan, çocuk hayatını kaybediyor.' ifadesini kullandı.

BM'DE ÇEKİMSER OY VERİLMESİNİN NEDENİNİ 'YUNANİSTAN'IN ÇIKARLARI' OLARAK AÇIKLADI

Yunanistan'ın, Filistin sorununa iki devletli siyasi çözüm görüşünde ısrarlı olduğunu vurgulayan Miçotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Gazze'de ateşkes çağrısı yapan karar tasarısına karşı Yunanistan'ın çekimser oy kullanmasının nedeninin, tasarının 'dengeli' olmaması ve Yunanistan'ın ulusal çıkarlarıyla örtüşmemesi olduğunu savundu.